“Binlerce İnsanın Kalbine Dokunarak Onlara Şifa Dağıttı”

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Şenocak, koronavirüse yakalanarak hayatını kaybeden Erzincanlı Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Kerim Çağlı için bir taziye açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Hüseyin Şenocak açıklamasında; “Dr. Kerim Çağlı’yı Tıp Fakültesi öğrencisiyken tanıdım. Çalışkan, başarılı ve büyük hedefleri olan bir hekim adayıydı. Kardiyolojiye ilgi duyduğunu ama kalp damar cerrahi olmak istediğini söylemişti ve uzmanlığını en iyi nerede yapabileceğini bana sormuştu. Bende Ankara Yüksek İhtisas hastanesi Kalp Damar cerrahi bölümünün hedeflerine ulaşması için ideal bir yer olduğunu belirterek önermiştim. Başarılı bir öğrenci olan Dr. Kerim Çağlı girdiği ilk uzmanlık sınavında burayı kazanarak ihtisasına başladı ve aralıksız olarak 25 yıl süreyle bu hastanede çalıştı. Çalıştığı süre içerisinde kişiliği ve çalışkanlığıyla tüm meslektaşlarının takdirini kazandı. Kalp ameliyatlarının tümünü yapabilecek bilgiye ve tecrübeye sahip olan Dr. Kerim Çağlı özellikle ülkemizde yeni yapılmaya başlayan ve birçok merkezin yapamadığı mitral kapak tamir ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdi. Ülkemizde en fazla ve en başarılı kapak tamir ameliyatı yapan ve bu konuda eğitim veren, bu alandaki akademik çalışmaları yurtdışı prestijli dergilerde yayınlanan bir bilim adamı olarak Kalp Damar cerrahi camiasında önemli bir yer edindi.

Dr. Kerim Çağlı’nın yaptığı Kalp ameliyatları sadece Ankara Yüksek İhtisas hastanesiyle sınırlı kalmadı. Sağlık Bakanlığına bağlı Ankara, Adana, Erzurum, Diyarbakır Numune, Rize, Çorum Erzincan Üniversite hastanelerinde ilk açık kalp ameliyatlarının yapılması için her ayın belirli günlerinde giderek hem bu ameliyatları gerçekleştirdi hem de bu ameliyatların bu şehirlerde kalıcı bir şekilde yapılması için gerekli eğitimi ve desteği sağladı. İyi bir doktor olmanın yolu bilgili olmanın yanında; hastalara karşı merhametli olmak, empati yapabilmek ve önyargısız olmaktan geçer. Dr. Kerim Çağlı bu meziyetlerin hepsine sahipti. Meslek hayatı boyunca hastalarına karşılıksız olarak hizmeti kendine amaç edindi. Binlerce insanın kalbine dokunarak onlara şifa dağıttı.  Daha uzun yıllar insanlara şifa dağıtmasını beklediğimiz Prof. Dr. Kerim Çağlı’yı tüm dünyayı saran Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettik. Sadece Erzincan değil, bütün ülkede şifa dağıttığı binlerce insan yaptıklarını unutmayacak ve onu her zaman başarılı ve büyük bir doktor olarak hatırlayacaktır. Değerli eşi meslektaşım Dr. Kumral Çağlı, çocukları Zehra ve Kemal Çağlı acınız acımızdır. Şenocak Ailesi bundan sonraki hayatınızda hep yanınızda olacaktır.

Unutmayınız ki Prof. Dr. Kerim Çağlı en büyük vatansever, en başarılı doktor ve en iyi insandı. Onun insanların hayatına yaptığı katkılar ve onun için söylenenler ailenizin şeref madalyası olacaktır. Tarif edilemez acılar içinde bırakarak aramızdan ayrılan Prof. Dr. Kerim Çağlı’ya Allah’ tan rahmet ve kederli ailesine, kardeşlerine ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …