“Bir Başkadır Benim Memleketim” Yöresel Ürün Sergisi

Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinlikleri kapsamında  Demirkent TOKİ Ortaokulu’nda “Bir Başkadır Benim Memleketim” yöresel ürünler sergisi düzenlendi. Programa Erzincan Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Üzümlü ilçe  Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, Okul Müdürleri ve veliler katıldılar.

Yöresel ürünler sergisi davetliler tarafından büyük ilgi gördü. Sergilenen ürünler arasında Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen ürünler de sergiledi. Davetlileri yöresel kıyafetlerle karşılayan öğrenciler, davetlilere, yerel ürünler hakkında bilgiler verdiler. Düzenlenen serginin ardından bir açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün,  1929´da kanun haline getirilen ve 1946´dan itibaren kutlanan Yerli Malı Haftası; yerli malı kullanmanın, tutumlu olmanın ve yatırım yapmanın önemini hatırlatmak amacıyla her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlandığını belirtti.

Bir milletin millet olabilmesi, millet olarak varlığını devam ettirebilmesi dinine, diline, tarihine, kültürüne, gelenek ve göreneklerine bağlı kalmakla mümkün olduğunu ifade eden, Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, sözlerine şöyle devam etti. “ Şunu da asla unutmamalıyız ki; inancı zayıf, örf ve adetlerine sırt çevirmiş, milli birlik ve beraberliğini yitirmiş toplumlar mutlaka dağılmışlar, kuvvetli olanların hâkimiyetlerine girip, varlıklarını ve benliklerini yitirmişlerdir. Tüketim alışkanlıklarının ve tutumluluk kavramını benimseme sürecinin çocukluktan başlaması gerektiği gerçeğinden hareket ederek bu hafta boyunca düzenleyeceğimiz faaliyetler ve uygulamalarla, öğrencilere yerli malının ne demek olduğunu, nasıl tanımlandığını kavratacak ve yerli ürünleri korumaya, tüketmeye ve bu bilinci yaygınlaştırmaya çalışacağız. Emeği geçen herkese, veli ve öğrencilerimize bu güzel etkinlik için şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı  ise yaptığı açıklamada, yerli tüketim bilincinin küçük yaşlardan amacıyla düzenlenen yerli malı haftasının  önemine değindi. Türk mallarının kullanılması, milli ekonominin gelişimi açısından çok önemli olduğunu belirten Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı sözlerine şöyle devam etti. “Ülkemizin bereketli topraklarında yetişen ürünler başta olmak üzere yerli üretimin tercih ederek ülke ekonomisine katkı sağlanması, tüketimlerimizde tasarrufun elden bırakılmaması gerekliliğine bir kez daha vurgulamak istiyorum. 12-18 Aralık Yerli Malı Haftası kutlu olsun.” Dedi.

Aziz Gün ve Ahmet Sazlı, Tutum Yatırım  Türk Malları Haftası dolayısıyla hazırladıkları etkinlik dolayısıyla Demirkent TOKİ İlkokulu ve Ortaokulu öğretmen ve idarecilerine  teşekkürlerini ifade ederek ziyaretlerini tamamladılar.

 

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …