Birinci Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali Yapılacak

Özel Haber: Eren Varlı

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Erzincan Valiliği koordinasyonunda Erzincan Belediyesi ve Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle 1.Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali yapılacak.
26-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalle ilgili olarak İstanbul Milletvekili Av. Serkan Bayram yaptığı açıklamada; “Erzincanlı bir kardeşiniz olarak Erzincan evladı olarak nerede olursak hangi görevde olursak olalım memleketimiz için çalışmaya devam ediyoruz.
Kültür ve Turizm Bakanlığımızın büyük katkılarıyla Erzincan Valiliği koordinasyonunda Erzincan Belediyesi ve Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle 1.Erzincan Uluslararası Kısa Film Festivali 26-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.
Festivalin amacı, Türkiye’nin ve genel anlamda Anadolu’nun kendi hikâye anlatma biçimini keşfetmek. Bu hedeften yola çıkarak yerli sinema olgusunu irdeleyerek ülkemiz sinema dilinin yol haritasını ortaya koymak. Bunu yapmak için dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler ve yönetmenler, atölye çalışmaları ile gösterim ve söyleşilerle organizasyon fikren temellendirilmiştir. Ülkemizde sinema kültürünün gelişmesi için yapılan filmler kadar sinemaya dair yapılan çalışmaların da büyük önemi vardır. Hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürü geliştirmek için katkısı çok değerlidir. Erzincan, ülkemizin kuzeydoğusunda, tarihi bir derinliği olan bir şehirdir. Böyle bir şehrin kendine ait bir film festivalinin olması gerek içinde bulunduğu bölge için gerekse ülkemiz için kazanım olacaktır.
Erzincan, kültürel etkinlikler açısından daha büyük bir potansiyeli kullanma imkânına sahiptir.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesindeki 24 bin 500 öğrenciye de hitap edecek büyük çaplı organizasyonlar şehir için önemli bir alanı dolduracaktır. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği böyle bir şehre güzel bir film festivali çok yakışacaktır. Amacımız Erzincan’ın marka olmuş bir film festivaline kavuşturulmasıdır. Çağımızın en önemli sanat dalı olan sinemaya dair yapılacak bu organizasyon sinema sevenler için önemli bir kültürel boşluğu doldurmaya adaydır. Festival her ne kadar bir film festivali olsa da organizasyon sinemanın dışında konserler, sergiler, geziler, gibi halkın büyük çoğunluğunun ilgisinin çekecek etkinlikleri de içerecektir. Bu etkinlikler hem diğer şehirlerden katılımcıları bölgeye çekecek hem de bölgenin ve şehrin kültürel hareketliliğini sağlayacaktır. Tüm hemşehrilerimi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” dedi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …