12 Ağustos Cuma , 2022

Birlikte Üretime El Verdiler

‘Tarım Lisesi öğrencileri ile Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi Elele’ projesi kapsamında sebze fidesi dikimi gerçekleşti. Onlarca öğrenci üretime katkı sunmak adına Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi üyelerine yardım etti.

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde  düzenlenen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın yanı sıra Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ailenin temeli olan kadınların ev ekonomisine, yöresel üretime ve istihdama katkıda bulunmalarını ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın eşi Elif Makas’ın himayelerinde kurulan Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi üyeleri, domates, biber ve kışlık kabak gibi ürünlerin ekimini lise öğrencilerinin de yardımıyla gerçekleştirdi.

Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi üyesi Nermin Taç, Erzincan girişimci kadın kooperatifinde yaklaşık 1 yıldır çalıştığını belirterek konuşmasında şunlara yer verdi: ‘Burada tarım lisesi öğrencilerimizle bahçe kültür merkezinde domates  fidelerimizi dikiyoruz. Ektiğimiz ürünlerle üretime katkı sunmaya çalışacağız. Biber, kabak, gibi fidelerde ekeceğiz. Domates fidelerinden salça, biberlerden turşu yapacağız. Ektiğimiz ürünlerle bir şeyler yaparak Erzincanlı kadınlarımıza üyelerimizle bir şeyler yapıyoruz’ diye konuştu.

Gül Cemal Toraman Anadolu Lisesi öğrencileri ise konuşmalarında: ‘kadın kooperatifine yardım ediyoruz. Birlikte fideleri diktik. Hem dersimizi işliyoruz hem de öğreniyoruz. Burada öğrendiğimiz  bilgileri uygulayarak üretime de katkı sunuyoruz. Biber, domates gibi çeşitli ürünlerin dikimini yaparak

Girişimci kooperatif kadınlarına yardımcı oluyoruz.  Hep birlikte ekimleri gerçekleştirdik ve  toplama zamanında da  yardım edeceğiz’ sözlerine yer verdiler.

Erzincan Valiliği proje koordinatörü Rafet Yılmaz ise konuşmasında: ‘yeni bir kooperatif olmamıza rağmen  bir yıl içerisinde güzel faaliyetler yaptık. Bu senenin sonuna kadar yaklaşık 100 dönüm faaliyet alanımız olacak. Dut, vişne, ceviz bahçesi yapacağız. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Tursu, pekmez reçel unlu mamulleri de faaliyete geçirdik. Kısa zaman içerisinde yöresel yemekler için kafe açacağız’ diye konuştu.

 

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …