12 Ağustos Cuma , 2022

Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Projesi Erzincan’da

Türkiye genelinde başlatılan ‘Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Projesi  kapsamında Erzincan Merkez Kılıçkaya, Kalecik, Baltaşı, Mecidiye, Başpınar Köylerinde başlatıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin derlenmesi, kayıt altına alınarak korunması ve bu bilgilere erişimin düzenlenmesi maksadıyla proje başladı. Köy muhtarları ve köyün ileri gelenlerinden üniversite hocaları ile birlikte geleneksel bilgiler derlenerek kayıt altına alınıyor. Proje ile biyolojik çeşitliliğin ekonomiye kazandırılması ve genetik kaynaklara dayalı sınai mülkiyet haklarından faydalanması hedefleniyor.

Yürütülecek proje kapsamında Kılıçkaya, Kalecik, Baltaşı, Mecidiye, Başpınar Köylerine gidilerek saha çalışması yapılacak.

 

Belirlenen köylerde geleneksel olarak kullanılan biyolojik zenginlikler araştırılacak, yöredeki halkın kültürel kimliğinin bir parçası olarak nesiller boyunca sağlık, endüstriyel, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik geleneksel ürünler derlenecek.

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …