16 Ağustos Salı , 2022

Bu Aylarda Keneye Dikkat!

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına neden olan ve son yıllarda özellikle kırsal kesimlerdeki halkın korkulu rüyası haline gelen kene vakaları bahar ayının gelmesiyle birlikte dikkatli olunması istendi.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığına neden olan ve son yıllarda özellikle kırsal kesimdeki vatandaşları tedirgin ediyor. Havaların yağışlı geçmesi nedeniyle ot miktarının fazla olacağı beraberinde kene popülasyonunun da artmasına neden olması ko9nsuunda uzmanlar kırsal bölgedeki vatandaşları uyarıyor.

Erzincan’ında içinde bulunduğu bölgede kene vakalarına karşı vatandaşların dikkatli olmasını isteyen uzmanlar açık renk kıyafetler giyinilmesi noktasında da bölge halkının bu konuda dikkatli olmasını istedi.KKKA virüsünü bulaştıran kenelerin sıklıkla görüldüğü Erzincan, Sivas, Gümüşhane, Tokat, Yozgat, Giresun, Erzurum’da bahar ayındaki yağışlarla birlikte ot miktarındaki artışlar keneler için yaşam alanı oluşturuyor.

Bölge vatandaşlarının  korkulu rüyası olan ve hatta zaman zaman ölümlere neden olan kenelerden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan ortamlarda açık renk kıyafetler giyinilmesi ve kırsal alandan sonra eve gelince pantolon paçaları ve kıyafetlerin üstlerinin dikkatlice temizlenmesi gerekiyor. Kırım Kongo ateşli hastalığına yol açan hyalomma marginatum türü kenelerin nüfusunu harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Hyalomma türü keneler, genellikle bahar ayında havaların ısınması ile harekete geçer ve özellikle Nisan ve Mayıs ayında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını ortaya çıkmasına yol açar.

Diğer Haber

Rektör Yardımcılığı Görevinde Devir Teslim Töreni

  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Çağrı Çırak düzenlenen devir teslim …