Büyük Ustayı Dördüncü Yılında Özlemle Anıyoruz…

Özsöz Gazetemizin Kurucusu Erzincan’ın “Kazım Ağabeyi” basın camiasının duayen gazetecisi Merhum Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy’u vefatının dördüncü yıl dönümünde rahmetle anıyor ve yâd ediyoruz.

Erzincan tarihinde unutulmayan isimler arasında yerini alan, 83 yıllık yaşamında tek  derdi Erzincan olan, haksızlık karşısında susmayı kendine şiar edinen bir gazeteciydi Kazım Erdem Özsoy.

Yıllarca bazen sevilen bazen de kızılan kalemiyle  yapılanları tarafsız olarak anlatan büyük usta Özsoy, yetiştirdiği gazetecilere de daima doğruyu yazmayı öğüt etti.

Tarafsız kaleminden aldığı güçle hayatı boyunca Erzincan’ın gelişimine, kalkınmasına katkı sağlayacak gündemler oluşturdu. Öyle ki ömrü boyunca yazdığı yazılar ona Kazım Ağabey dedirtti.

Erzincan’ı sahiplenen doğduğu topraklar Kemaliye ile bütünleşmiş bir hayat yaşayan Özsoy’un, tarih kokan misafirhanesinde dönemin neredeyse  ağırlamadığı devlet adamı kalmamıştır.     83 yıllık hayatının son günlerinde tedavi sürecinde dahi Erzincan için dertleniyordu. Evinin geniş bahçesinde ki meyve ağaçları onun uğraşlarından biriydi. Her yıl meyve mahsüllerini çalışanlarıyla, eş ve dostlarıyla paylaşır bundan da büyük bir keyif alırdı. Zaman zaman bahçesinde ağırladığı misafirleri hayranlıkla bakardı o sevgiyle büyüyüp yetişen bahçeye.

Yaşanmışlığın, Alın Terinin, Erzincan’ın Hikayesiydi  Kazım Erdem Özsoy

Erzincan’da 1968 yılında Özsoy Matbaasını kuran 1990 yılında Özsöz Gazetesini çıkartan Kazım Erdem Özsoy, 28 Şubat 2018’de tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Özsoy, yaptığı gazetecilikle doğruyu söylemekten çekinmeyen ve şehrin kaderine yön veren bir anlayışla, mesleğini her zaman eşit ve tarafsız bir şekilde yürüttü. Herkesin saygı ve sevgisini kazanan  Özsoy, 2011 yılında 21 yıllık köşe yazılarından oluşan Sözün Özü kitabıyla akıllara kazınacak bir tarihi ülkemize kazandırdı.

Köşe yazılarını “Vesselam” sözüyle tamamlayan Merhum Özsoy, şehirde yanlış ve doğru gördüğü her şeyi kaleme almaktan geri durmazdı. Özsoy, herkesin sorununu dile getiren, her zaman memleket ve insan sevdalısı biriydi.   Şimdilerde gazetecilik yapan bir çok meslektaşımızın üzerinde emeği olan Özsoy, medyanın daima önde gelen destekçilerinden oldu.

Kazım Ağabey, Yazdıysa Doğrudur…

Yıllarca düşüncesini, fikrini,yanlışları,doğruları kalemine alan Özsoy, araştırıp emin olmadan kimseyi zan altında bırakmamış ve her zaman “Kazım Ağabey, Yazdıysa Doğrudur” dedirtmiştir.

GAZETECİ-YAZAR

KAZIM ERDEM ÖZSOY KİMDİR?

Kazım Erdem Özsoy,  1935 yılında Erzincan’ın Eğin (Kemaliye) ilçesine bağlı Yuva (Gerüşla) köyünde doğdu. Eğin’de doğdu fakat Kemaliyeli oldu.

Büyük önder Atatürk’ün adı bu dik yamaçlı şehirde yeşil ve suyla birlikte çağladı. İlkokulu köyünde okudu. Babası ile birlikte köylerde dolaşıp ayakkabı tamiratı yaptı.

Ortaokul çağında, İstanbul’a; dayısının yanına gitti. Okul şartları, ekonomik zaruretler karşısında, dayısına yük olmamak ve tez zamanda para kazanabilmek için iş hayatına atıldı. Kader onu mücellit ve matbaa ortamına atıverdi. Uzun yıllar, İstanbul’da çalıştı. Askerlik sonrası memleketine döndü. Erzincan’da matbaacılık yaptı.

Kazankaya, Yeşil Eğin, Arapgir postası gazetelerini bastı. Kendi işini kurduğunda Erzincan’da sayılı bir mücellitti. Mesleğin gelişen teknoloji ye matbaacılık karşısında içine düştüğü sıkıntıyı görerek, ÖZSOY Matbaasını kurdu. Uzun yıllar Matbaacılık yapan Özsoy 1990 yılında Özsöz gazetesini kurdu. Kazım Erdem Özsoy, Kemaliye Müzesine de pek çok eser hediye ederek, müzenin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur.

Erzincan’da vakarlı ve seviyeli gazetecilik, doğru habercilik yapmaya çalışan Kâzım Erdem Özsoy evli olup, biri erkek, ikisi kız üç çocuk babasıdır”

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …