22 Şubat Perşembe , 2024

Büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı için aşıya dikkat

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, şap hastalığından korunmak için hayvancılıkla uğraşan kişilerin hijyen konusunda bilinçli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Şap hastalığından korunmak için başta hayvanlar aşılanmalı ve hayvancılıkla uğraşan kişilerin hijyen konusunda bilinçli olunması istendi. Uyarı da; işletmeniz sizin kalenizdir, ziyaretçileri içeri almayın. Ödünç alet, ekipman almayın. Araçların lastik dezenfeksiyonunu  yaptırın. İşletme çizmesi ile başka hiçbir yere girmeyin. İşletme girişine dezenfeksiyonu ayak havuzu  yerleştirin.

Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların akut seyirli çok bulaşıcı ve zoonotik(insanlara bulaşan) karaktere sahip viral bir enfeksiyondur. Hastalığın bulaşma oranı yüksek olup hassas hayvan topluluklarında (popülasyonlarında) %100’e kadar bulaşabilmektedir. Bu nedenle hastalık ekonomik ve ticari yönlerden büyük önem taşımaktadır.Şap hastalığında bulaşma direk temas ya da dolaylı temas ile hayvan pazarları, hayvan nakilleri, celepler, bulaşık materyaller, süt kamyonları, hastalığı takiple görevli sağlık personeli gibi nedenlerle gerçekleşmektedir. Hastalıkla mücadelenin temelini aşılama ve zamanında bildirimler oluşturmaktadır, bu kapsamda Bakanlığa bağlı Şap Enstitümüzce üretilen şap aşılarının, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerince hayvan sağlığı personeli tarafından yapılmaktadır. Şap aşısı uygulaması İlkbahar Dönemi 15 Şubat’ta başlamış olup 30 Nisana kadar devam edecektir.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …