13 Nisan Cumartesi , 2024

Buzlanan camlar araç sahiplerine zor anlar yaşatıyor

Erzincan’da soğuk hava nedeniyle sabah saatlerinde işe gitmek için yola çıkan araç sürücüleri buz tutmuş camları temizliyor. Kışın sürücüler için en büyük sorunlardan biri karla kaplanmış arabayı ve buz tutmuş olan camları temizlemek.

Kış aylarında geceleri hava sıcaklığının eksi derecelere düşmesi nedeniyle araç camlarında oluşan buzlanma araç sahiplerine zor anlar yaşatıyor. Araç camlarında oluşan buzlanma alınacak bazı yöntemlerle önlene biliniyor.

Uzmanlar son haftalarda yaşanan soğuk hava ve gece hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle araçların camlarında buzlanmalar meydana geliyor. Sabah saatlerinde temizlenmesi zor olan camlardaki buzlanma alınacak tedbirlerle önlemek mümkün. Oto tamir ustası Erkan Çelik, kış mevsiminin gelmesiyle araç camlarında oluşan buzlanmanın sürücülerin görüşünü olumsuz yönde etkilediğini belirterek; gece soğuk havlarda don olacağı hissediliyorsa silecek suyuna donmayı önleyici kimyasallar mutlaka ilave edilmeli. Böylece hem silecek suyunun hem de borularının donmasını engeller. Ayrıca silecekler gece de yukarı kaldırılmalı ki zemin ile temas edilip zorlanma olmasın. Açık alanlarda araçlarını par eden sürücüler camlardaki buzlanma için buz kazıyıcı gibi malzemeler  bulundurmalıdır. Araçlar mümkünse kapalı mekan olmasa da branda battaniye gibi önlemlerle korunmalı. Araç üzerinde ve camlarında biriken karlar temizlenmeli. Camlar ise ısıtılmadan silindiği takdirde cam ve silecekler zarar görebilir. Ön cam buğulandığında yan camlardan biri hafifçe aralanmalı. Buzlu camın üstüne ise sıcak su dökülmemeli’ dedi.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …