20 Haziran Perşembe , 2024

Çekirdeklerimiz ilaç oluyor

Yaz aylarında Erzincan’da toplanan kayısıların çekirdekleri, Malatya’ya ilaç firmalarına gönderiliyor. Çekirdekleri alan satıcılar Erzincan genelinde 50  ton civarında  çekirdeğin ilaç firmalarına gönderildiğini dile getirdi.

Başta kozmetik sanayi olmak üzere birçok sektörde kullanılan kayısı çekirdeğinin yurt içi ve yurt dışında rağbet gören bir ürün olduğu biliniyor. Ama en çok da kayısı çekirdekleri ilaç firmaların gözdesi durumunda. Erzincan genelinde toplanan çekirdekler Malatya’ya ilaç firmalarına gönderilerek burada ülkenin dört bir yanına dağılıyor. Buğday Meydanı’nda uzun zamandır bu işle uğraşan Samet Gül, Temmuz ayında itibaren çiğitleri topladıklarını belirterek ilaç firmalarına yollayarak bu şekilde dönüşüme katkı sağlıyoruz. Bu yıl zirai don olmamasından dolayı da kayısı verimi yüksekti bu saye de de çekirdeklerinde diğer yıllara oranla artış görüldü. Daha fazla çekirdeği topluyoruz diyen Gül, konuşmasının devamında şunları kaydetti; “ kayısı çektirdiklerini bahçesi olan vatandaşlarımız kurutuyor kayısıları çıktıktan sonra. Kuruttukları kayısıların acı çekirdeklerini bize getiriyorlar. Bizlerde aldığımız bu kayısı çekirdeklerini çuvallayarak Malatya’ya ilaç sanayisine gönderiyoruz. Erzincan genelinde topladığımız kayısı çekirdekleri 50 ton civarında olmaktadır” dedi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …