Cengerli Kilimi’ne KUDAKA Desteği

KUDAKA 2020 yılı Teknik Destek Programı kapsamında “Cengerli Kilimi; Coğrafi İşaret Alımı ile Pazarlama ve Tanıtım Amaçlı İnternet Sitesi Kurulumu” teknik destek projesinin sözleşmesi imzalandı.

Erzincan Belediyesi tarafından hazırlanan “Cengerli Kilimi; Coğrafi İşaret Alımı ile Pazarlama ve Tanıtım Amaçlı İnternet Sitesi Kurulumu” teknik destek projesi hayata geçiyor. KUDAKA 2020 yılı Teknik Destek Programı kapsamında onaylanan projeyle ilk etapta coğrafi işaret belgesi alınarak markalaşma ve kurulacak internet sitesiyle tanıtılması ve pazarlanması hedefleniyor.

Erzincan Belediye Başkanlığı hizmet binasında gerçekleşen imza törenine; KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven ve Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun katıldı. Proje çerçevesinde Refahiye Cengerli köyüne özgü bir ürün olan “Cengerli Kilimi” kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılması amacıyla ilk etapta coğrafi işaret belgesi alınarak markalaşması ve kurulacak internet sitesi sayesinde tanıtılması ve pazarlanması hedefleniyor.

Projeye ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada; “Cengerli Kilimi çözgü ve örgü iplerinin hakiki yünden ve renklendirme işleminin kök boya kullanılarak yapılması; dokunan kilimlerin motifleri ve renkleriyle dönemin savaşlarını, sevinçlerini ve duygularını yansıtan özellikleri ile bölge için katma değer yaratma potansiyeli yüksek bir üründür. Bu kültürel zenginliğin markalaşması, tanıtılması ve ekonomiye kazandırılması kilimi üreten yöre halkına ve üretim sürecinde yer alan kurum ve işletmelere ekonomik avantaj sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …