9 Ağustos Salı , 2022

“Çevreye Duyarlı Nesiller İçin ” Projesi Gerçekleştirildi

Erzincan  İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü iş birliğiyle program düzenlendi.

Atatürk Parkı’nda  gerçekleştirilen programa Erzincan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Selçuk Aydın, Erzincan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Albayrak ve öğrenciler katıldı.

Erzincan Dörtyol’dan Atatürk Parkı’na kadar gerçekleştirilen “İl Adım Çevre Yürüyüşü” isimli yürüyüş etkinliği ile başlayan 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlik Programı, Atatürk Parkı’nda çevre müfettişi öğrenciler tarafından yapılan çevre temizliği etkinliği ile devam etti.

Çevre, Şehircilik  ve İklim Değişikliği İl Müdürü Selçuk Aydın, burada yaptığı konuşmada: ‘Her yıl dünyada kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Gününün bulunduğu haftanın Ülkemizde Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi 21 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu kapsamda Türkiye Çevre Haftası, İlimizde 1-7 Haziran tarihlerinde çeşitli etkinlikler ile kutlanmakta olup, bugünde tüm ülkemizde eş zamanlı olarak 81 ilde 81 milyar adım sloganı ile çevre yürüyüşü etkinliğini biraz önce hep beraber gerçekleştirdik. Kendini koruma gücünden yoksun olan doğa ve çevreye karşı birey olarak hepimizin sorumlulukları vardır. Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesi ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkündür. Bunu sağlayacak olan da insanın kendisidir. Bu aynı zamanda anayasal bir zorunluluktur. Anayasamızın 56. Maddesinde ; ‘’ Herkes sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın ödevidir’’ denmektedir.         Sağlıklı nesiller, sağlıklı ve temiz bir çevrede yetişir. Bunun içindir ki doğayı seven, hayvan ve bitkileri koruyan, çevresini güzelleştirmek için çaba sarf eden, yaptığı tüm işlerde çevreye karşı duyarlı ve bilinçli bir toplum oluşturmak zorundayız.Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak İlimize hizmet etmenin gururunu yaşamaktayız. Gerek Bakanlığımızın,  gerekse Valiliğimizin talimatları doğrultusunda çevre konusunda farkındalık oluşturmak adına İlimizde bulunan tüm paydaşlarımız ile ortak hareket etmekteyiz.Bu kapsamda oluşabilecek hava kirliliğinin önüne geçmek adına Erzincan İli Temiz Hava Eylem planı hazırlanmış olup, bu plan doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Sıfır atık çalışmaları kapsamında 2018 yılından itibaren çalışmalara başlanılmış olup, 278 adet kamu kurum kuruluşlarına, eğitim kurumlarına ve özel kuruluşlara sıfır atık belgesi verilmiştir.İlimizde toplamda sıfır atık çalışmaları kapsamında 28.300 kişiye eğitim verilmiş olup, 5 Haziran çevre günü ve Temel Eğitimde 10.000 okul kapsamında 16 okulda 2.801 öğrenciye eğitim verilmiştir. İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar kapsamında Küçük ve büyük tüm İşletmelerin çevre normlarına göre hareket etmesini teminen yatırım öncesi ve işletme safhasında tüm sahada denetimlerimiz devam etmektedir. İlimiz genelinde yapılan egzoz emisyon denetimleri artırılarak devam ettirilmektedir. İlimizde iki adet Temiz Hava Ölçüm İstasyonu bulunmaktadır ve bu istasyonlar her saat ilimizdeki hava kirliliğini rapor etmektedir. Erzincan Valiliğimizin destekleri ile İlimizde bulunan merkez mahalle muhtarlıklarına Bitkisel Atık Yağ Toplama Bidonu yerleştirilerek bitkisel atık yağların toplanmasını teşvik edilmiştir. Atık Piller için çalışmalar yapılmış, toplanan atık pillerin TAP Derneğine Ulaştırılması sağlanmıştır.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından geleceğimizin teminatı çocuklarımızda çevre ve doğa bilinci, iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum, sıfır atık konularında farkındalık oluşturmak amacıyla Çevre Müfettişleri kapsamında zaman zaman “ Çevre Temizliği Kampanyaları “ ile çocukların çevreye olan duyarlılığı artırılması sağlanmıştır. Çevreyi ve doğal değerleri korumak hepimizin görevidir. Çünkü çevre bize bir emanettir. Biz bu emaneti, havasıyla, suyuyla, toprağıyla ve doğal kaynakları tükenmemiş olarak yaşanabilir bir dünya olarak bizden sonraki nesillere aktarmak sorumluluğundayız. Çevre günü etkinliklerimize katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara, Buraya kadar zahmet vererek gelen değerli misafirlerimize, Çevre Bilincinin oluşturmasında çalışmalarımıza destek veren değerli basın mensubu arkadaşlara teşekkür ediyor, Daha temiz ve daha sağlıklı bir çevrede yaşama dilek ve temennisi ile tüm halkımızın Türkiye Çevre Haftasını kutluyorum’ dedi.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Albayrak ise konuşmasında: “Çevreye Duyarlı Nesiller İçin Projesi” kapsamında en çok atık pil toplayan okullar olan; Cumhuriyet Ortaokulu, Gazi İlkokulu ve Akyazı Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu ve proje kapsamında en çok atık bitkisel yağ toplayan okullar olan; Şehit Er Süleyman Aydın Ortaokulu, Bahçelievler İlkokulu ve Meysun Ana Anaokulu okul idarecilerine plaketlerini takdim ederek bu okulları tebrik etti.

Çevre, Şehircilik  ve İklim Değişikliği İl Müdürü Selçuk Aydın, 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlik Programı’nda, “Çevreye Duyarlı Nesiller İçin Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ilkokullar arası resim yarışmasında birinci olan Beşsaray İlkokulu öğrencisi Derinsu Mete, ikinci olan Fevzi Efendi İlkokulu öğrencisi Ezel Arda Taşdemir ve üçüncü olan Melikşah İlkokulu öğrencisi Nurefşan Yıldırım; ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Asım Berk Korkmaz, ikinci olan Erzincan Ortaokulu öğrencisi Ahmet Eren Çiçek ve üçüncü olan Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Asude Ceylan Ak; liseler arası fotoğraf yarışmasında birinci olan Fatih MTAL öğrencisi Salih Kaan Pir, ikinci olan 15 Temmuz AİHL öğrencisi İsmail Karaman ve üçüncü olan 15 Temmuz AİHL öğrencisi Mehmet Emin Baytekin isimli öğrencilere ödülleri  takdim etti.

Erzincan Güzel Sanatlar Lisesince düzenlenen Müzik Dinletisi ve Çevreye Duyarlı Nesiller İçin Projesi kapsamında düzenlenen yarışmalara katılım sağlayan resim, şiir ve fotoğraflardan oluşan serginin ziyaret edilmesinin ardından program sona erdi.

Diğer Haber

Belediye personelinden kan bağışına destek

Erzincan Belediyesi personeli Kızılay Kan Merkezi tarafından yürütülen kan bağışına destek verdi. Erzincan Beleyesi personeli, …