13 Nisan Cumartesi , 2024

Cumhuriyet Halk Partisi Esnaf Masası Erzincan’da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirdiği heyet, Erzincan’a geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki esnaf masasının doğu illerini ziyaret programı devam ediyor.

Müsel Alban, Bekir Başevirgen, Tahsin Tarhan, Baha Ünlü, Neslihan Hancıoğlu, Ayhan Barut, Burak Erbay, Burcu Köksal, Orhan Sarıbal, Atilla Sertel, Ulaş Karasu, Ali Şeker, Abdurrahman Tutdere, Polat Şaroğlu, Yüksel Mansur Kılınç’ dan  oluşan esnaf masası heyeti Erzincan’a geldi.

Esnaf masası heyeti ilk olarak İl Binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu: ‘Esnaf masası ziyaretleri kapsamında 4. İl Erzincan’da bulunduklarını söyleyerek, Tarım çok konuşuluyor bugün daha çok konuşulacak.Türkiye dünyanın en önemli tarım ürünlerinden biriydi. Türkiye tarımını bitirme noktasına getirdiler. Türkiye, tarımı ve hayvancılığı yok olmaya devam ediyor. Bu topraklarda tekrar tarımı ve hayvancılığı, üretimi var etmeliyiz. Konuşmasına devam  eden Ağbaba:  ‘Bu bölge tarımın ve hayvancılığın yoğun olduğu bir bölge.  Bugün Bayburt ve Gümüşhane ziyaretlerini yaptık. Doğu illerimizde yoğun bir şekilde nüfus azalıyor, insanlar dışarıya göç ediyorsa, burada bir problem var demektir. Eğer insanlar ekmeklerini atalarının, babalarının doğduğu bu topraklarda aramıyor İstanbul’da, Ankara’da asgari ücretle çalışarak arıyorsa burada bir problem var demektir. Tekrar bu toprakları üretime açacağız. Buradan söyleyelim millet ittifakı olarak iktidara geldiğimiz gün çiftçinin mazotundan vergiyi kaldıracağız, çiftçimizin ziraat bankasına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizlerini sileceğiz. Biz iktidara geldiğimizde 5’li çetenin veya her gün dolarla ihale alanların değil çiftçilerimizin, esnafımızın borçlarını sileceğiz” dedi.

Türk lirasının değer kaybettiğini dile getiren Ağbaba, Afganistan parası karşısında Türk lirasının değerinin düştüğünü söyleyerek, “Türk liramızın dünyada değer kaybetmediği tek bir para birimi kalmadı. ABD doları, İngiliz sterlini, Euro karşısında değer kaybetti hatta Afganistan para birimi karşısında bile değer kaybetti. Şubat ayında enflasyonumuz Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre yüzde 54,44 oldu. Son 20 yılın en yüksek enflasyonu. TÜİK ’in makyajlı verilerinin dışında ENAG ise enflasyonu yüzde 123,8 olarak açıkladı, ne kadar doğru veriler tartışılır” şeklinde konuştu.

Verilen zamlar eridi

Çalışana verilen zamların yeterli olmadığı vurgusunda bulunan Ağbaba, “Üretici enflasyonu üç hanelere çıkarak yıllık yüzde 105 arttı. Bunun anlamı önümüzdeki günlerde üretici fiyat endeksindeki artış, tüketici enflasyonuna yansımaya devam edecek. Ayrıca bugün ve dün gelen zamlar ise bu enflasyona dâhil değil. Son benzin ve Motorin zamları bu enflasyona dâhil değil.  Gıda da KDV indirimi olmasına rağmen enflasyonumuz yüzde 54,4 olmuş durumda. Gıda enflasyonunun yıllık artışı yüzde 64,47 Gıda enflasyonundaki artış, memura, memur emeklilerine ve emeklilere verilen zammın tam iki katı. Emeklilere, memurlarımıza ve asgari ücretlilere verilen zamlar, enflasyondaki artış ile yılın ikinci ayında erimiş durumda” diye konuştu.

Son zamdan sonra vatandaş zor durumda

Mazota yapılan son zamdan sonra vatandaşın zor durumda olduğunu söyleyen Ağbaba, “Geçtiğimiz yıl şubat ayının sonunda 6,66 olan mazot bugün 20 liraya dayanmış durumda. Geçtiğimiz yıldan bugüne mazot fiyatları 3 kat artmış durumda. Mazot fiyatının artışı kimi etkileyecek, herkesi etkileyecek. Bakkala gidip aldığımız üründen, bindiğimiz minibüse etkileyecek. Artık taksiler kontak çeviremeyecek durumda” dedi. Akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olduğunu öne süren Ağbaba, “AKP yetkilileri diyor ya tüm dünyada akaryakıt fiyatları artmış durumda. Bu kocaman bir yalan. Avrupa’da akaryakıt fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye’dir. Yine elektriğe, doğalgaza gelen zamda Avrupa’da birinciyiz. İlk 10 ekonomiye girecektik. İlk 10 büyük ekonomiye giremedik ama sayelerinde elektrik, doğalgaz, akaryakıt zammında birinci olduk. Geçen yıl mazot 20 lira olacak desek inanır mıydınız, inanmazdınız. Ama şimdi mazotun litresi 20 TL ye yaklaşmış durumda” sözlerini kullandı.

Barış ve demokrasiyi koruyacağız

Türkiye’ye barış ve demokrasi getireceklerinin altını çizerek amaçlarının bu yönde olduğunu ifade eden Ağbaba, “En büyük taahhüdümüz Türkiye’ye tekrar barışı ve demokrasiyi getirmektir. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile Türkiye’yi tekrar ayağa kaldıracağız. 2018’den beri her yıl yoksullaşıyorsak, işsiz sayımız 10 milyonu geçmişse bunun sebebi tek adam yönetimidir. Başta kim olursa olsun bu sistem ile Türkiye hiçbir yere varamaz. Seçim barajını yüzde 3’e düşüreceğiz. Temel hak ve özgürlükleri koruyacağız. Anayasa Mahkemesi üyelerinin en az 4’te 3’ünün hukukçu olması zorunlu tutulacak. Sayıştay Anayasa’da yüksek mahkeme olarak düzenlenecek” diye konuştu.

Fakirin hakkını yedirmeyeceğiz

İsraf düzeni ile Türkiye’nin karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ağbaba şöyle devam etti: “Bir israf düzeniyle karşı karşıyayız. Almanya’nın milli geliri bizim milli gelirimizin neredeyse 10 katı. Nüfusumuz birbirine yakın. Almanya’da makam aracı sayısı 9 bin, Türkiye’de makam aracı sayısı 125 bin. Bu saltanata son vereceğiz. İş bulamayan Erzincanlının hakkını kimseye yedirmeyeceğiz. Kamu ihale yasası 200 kez değişmiş. Türkiye’de fakirin fukaranın hakkını yedirmeyecek, kamunun mallarını birilerine peşkeş çekmeyecek şeffaf bir ihale yasası çıkaracağız.”

Liyakati getireceğiz, mülakatı kaldıracağız

Sözlerine son verirken gençlerin işsizlik sorununu ele alarak, istihdam konusuna değinen Ağbaba, “Gençlerimiz KPSS ’ye giriyor. Çok yüksek puan almasına rağmen, Ankara’da dayısı olmadığı için atanamıyor. Bu düzene son vereceğiz. Liyakati getireceğiz, mülakatı kaldıracağız. Fakir gençler arasında parti ayrımı yapmak siyasi ahlaksızlıktır. Siyasi Etik Kanunu hazırlanacak. Kim ki milletvekilliği yaparken zenginleşiyorsa, makamını kullanarak zenginleşiyorsa o hırsızdır. Hangi siyasi görüşten olursa olsun, adaletli bir düzen kuracağız. Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnaf borçlarının faizini sileceğiz. BAĞKUR ve sigorta borçlarını yapılandıracağız, sicil affı getireceğiz. Esnafın ekmeğini elinden alan 3 Harfli marketlere bir düzenleme getireceğiz” dedi.

Ağbaba’nın konuşmasının ardından CHP Tarım Komisyonu Başkanı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yaptığı konuşmada şu şekilde konuştu: “Ülkemizde yaşanılan yoksulluğun temel nedeni üretimsizliktir. Bu Göç politikasıdır. Tarlaların el değiştirme politikasıdır. Üreten değil, ithal eden politikadır.1979 yılında çıkan zeytini koruma yasasını 7 defa delmek istediler. 1 Mart tarihinde bir kanunu bir gece operasyonuyla yönetmelikle delmek istediler. ‘Elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla kömür sahaları için zeytinlik alanlar kullanılabilir, binalar ve işletme tesisleri bu bölgede kurulabilir’ deniliyor. 500 yıllık zeytin ağacı bir yerden başka bir yere taşınır mı? Kanunu delerek zeytin alanlarını talan etmek istiyorlar. Buna razı değiliz. Müsaade etmeyeceğiz. Zeytin insanımızın ekmeğidir, barış ağacıdır. Zeytin yaşamdır” dedi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet Erzincan Ticaret Odası, Esnaf odaları Ziraat odası ve Esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiler.

 

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …