“Dağlardan Gelen Sağlık ve Mutluluk” Temalı Konferans Verildi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde “Dağlardan Gelen Sağlık ve Mutluluk” temalı konferans verildi.

Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü Başkanı Yılmaz Ünal tarafından Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde verilen konferansa, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasına Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü’nün ilk ihtisas kulübü olduğunu vurgulayarak başlayan Ünal, kulübün amatör faaliyetlerinden, dağcılık festivalindeki yürüyüşlerden ve bu yürüyüşlere yurt içi yurt dışından olan katılımcılardan bahsetti.

Esence zirvesinin Erzincan’ın en yüksek zirvesi olduğunu belirten Ünal, 100’ün üzerinde yüksek dağları ile Erzincan’ın dağcılık açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Ergan Dağı’nda mezuniyet tırmanışı yaptıklarını söyleyen Ünal, Munzur Dağı Yeşil Göl, Ardos Gölü, Ağrı Dağı ve Kırgızistan zirveleri gibi gidilen yerler hakkında bilgiler verdi.

Dağcılığın yanı sıra yamaç paraşütü ve eğitim gibi kulübün vermiş olduğu diğer faaliyetlerden de bahseden Ünal, Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Kulübü olarak yaptıkları proje ile anne ve babası olmayan 250 çocuğa 2 yıl boyunca eğitim verildiğini söyledi. Örnek proje seçilen bu eğitimi alan öğrencilerden birinin dünya kupası yarışmalarına gittiğini ve bazılarının ise milli olarak spora devam ettiklerini belirten Ünal, dağ kayağının sadece spor amaçlı değil, aynı zamanda insan hayatını kurtarmak için de yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Yılmaz Ünal’a çiçek ve teşekkür belgesi takdim etti.

Diğer Haber

Erzincan ve Çevrelerinde Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat !

Erzincan ve çevresinde kuvvetli yağışlar olabileceği  uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 12. Bölge Müdürlüğünden …