21 Şubat Çarşamba , 2024

“Daha Güçlü Türkiye İçin Çalışıyoruz”

Haber: Eren VARLI

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, 10 Aralık İnsan Hakları günü ve Demokrasi haftası dolasıyla yazılı bir basın açıklaması yaptılar. Erzincan Milletvekilleri açıklamasında; “AK Parti olarak insan hak ve hürriyetlerinin genişletilmesi konusunda, Anayasa dahil, bir çok değişiklik yaptık. 12 Eylül 2010 tarihli halk oylaması ile kabul edilen Anayasa değişikliği ile insan hak ve onuruna yakışır düzenlemeler getirdik.

Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere pozitif ayrımcılık getirildi. Fişlemenin ortadan kaldırıldı. Kişilerin yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabiliyor. Vatandaşlara Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapma hakkı verildi. Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkının verilmesiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde ülkemiz aleyhinde açılan davalarda belirgin bir şekilde azalma olmuştur. Yıllar yılı iç hukuk yollarının tükenmesiyle vatandaşlarımız haklarını İnsan hakları mahkemesinde ararken; birçok kararla ülkemiz tazminat ödemek durumunda kalıyordu. Son anayasa değişikliği ile ülkemiz insan hakları konusunda yeni bir reform yapmış ve bu ayıbından kurtulmuştur.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvurular, meyvesini vermeye başlamış, ülkemizin uluslararası toplumda itibarı yükselmiştir. İnsan Hak ve Hürriyetlerinin daha da çok geliştirilmesi konusunda çabalarımız sürmektedir. Bu vesileyle, 10 Aralık İnsan Hakları günü ve Demokrasi haftasını kutluyoruz. Daha çok demokrasi, daha özgür insan, daha güçlü toplum, daha güçlü Türkiye için çalışıyoruz” ifadelerini kullandılar.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …