16 Haziran Pazar , 2024

Doğan: “Canların Matemleri Hak Erenler Katında Kabul Olsun”

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, 12 imam orucu olarak da bilinen Muharrem ayı başlangıcında tutulan ve 12 gün süren matem orucunun başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Hz. Hüseyin’in Kerbela’da yanındaki 72 kişiyle beraber katledilmesinin insanlık tarihinin en acı olaylarından biri olarak hatırlandığını ifade eden Doğan, matem orucunun zulme karşı mazlumun yanında olmak anlamına geldiğini belirterek, “Kerbela’da yüzyıllar önce 72 canı katleden Yezid’in anlayışı hala sürüyor. Dünyanın pek çok yerinde mazlumlar öldürülüyor, zulüm görüyor.  Hz. Hüseyin’in Kerbela’da zalimin zulmüne karşı göstermiş olduğu direniş bugün matem orucunda mana bulmuştur. 12 günlük yası matemle dünyevi saltanattan ve her türlü zevkten uzak durulur. Başka bir canlının canı yanmasın diye et dahi yenmez. Bu ayda insanlığın yaşanan acılardan ders almasını, zulmün sona ermesini, barışın hâkim olmasını ve yıllardır süren pandemiden kurtulmayı diliyorum. Canların matemleri hak erenler katında kabul olsun” dedi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …