16 Haziran Pazar , 2024

EBYÜ 2020- 2021 Akademik Yılı Açılışı Gerçekleşti

Üniversitenin 15. Akademik yılı açılışına Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, 3. Ordu Komutanı Kor General Yavuz Türkgenci, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tüm General Davut Ala, Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof.Dr. Akın Levent, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, İdare Mahkemesi Başkanı Kerem Özyardımcı, Baro Başkanı Âdem Aktürk, EKEV Başkanı Sadık Ağca, ERSİAD Başkanı Saim Bahadır, İş insanları, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Kurum Müdürleri, İlçe Belediye Başkanları, Üniversite Akademik Kadrosu ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda Üniversitenin tanıtım filmi ve Erzincan Kültür Eğitim Vakfı EKEV’in tanıtım filmi gösterimi yapıldı.Ardından Müzik dinletisi sunularak öğrenciler adına Esra Şahin konuşma yaptı.

Açılış konuşmasının devamında konuşan EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent’Erzincanlının Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinden tarım, sanayi ve sağlık sektörüne katkısı gibi birçok beklentisi var, bunu biliyoruz. Bu beklentileri karşılamak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Genç üniversiteler başarı sıralamasında ilk sıralarda yer almamız bizlere haklı gurur yaşatmaktadır. Bu başarılarda büyük katkısı olan başta zatıaliniz olmak üzere, tüm akademik ve idari personelimize, emeği geçen herkese, teşekkürü bir borç biliyorum.
Göreve geldiğimiz günden beri attığımız her adımda üniversitemizi yapılandırmak için, insan kaynaklarımızdan AR-GE altyapımızı oluşturacak fiziki mekanlar ve araştırma altyapısına kadar fevkalade titiz davranmaktayız.
Geçtiğimiz yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan küresel salgın, eğitimin yüz yüze gerçekleştirilememesine sebebiyet vermiştir. Bu konudaki zorluklar, üniversitemizin sahip olduğu altyapı olanakları ve özverili çalışmaları sayesinde aşılmış ve dersler dijital platforma taşınarak eğitim süreci başarıyla tamamlanmıştır.
Bu yıl ise mutlulukla ifade edebilirim ki camdan değil candan bir eğitim modeli ile öğrencilerimizle tekrar bir arada yüz yüze eğitime başlamış olmanın mutluluğu içindeyiz.
Başarı ile yürütülen Eğitim-öğretim faaliyetlerimizin yanı sıra yapılan üst düzey bilimsel faaliyetler neticesinde, Üniversitemiz, U. S. News & World Report tarafından açıklanan dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında 971. sıraya girmeyi başarmış, Asya üniversiteleri içerisinde 238. Ülkemizde 16. sırada yer almıştır. Fizik Bölümümüz ise Dünya sıralamasında 380. sırada yer alma başarısı göstermiştir. Ayrıca, Dünyanın en itibarlı derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) tarafından yapılan ve geçtiğimiz ay açıklanan Ülkemizden sadece 54 Üniversitenin değerlendirilmeye alındığı “Dünya Üniversite Sıralaması 2022” sonuçlarına göre; üniversitemiz Dünyada 1112. Ülkemizde ise 20. sırada yer almıştır.
Uluslararasılaşma kapsamında da, 2019 yılında 76 olan yabancı uyruklu öğrenci sayısını 2020 yılında 575’e, 2021 yılında ise 900’ün üzerine çıkarmıştır.
Bunu tabii ki yeterli görmüyoruz, daima kendimizi aşmak için tüm akademik ve idari personelimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnanıyoruz ki yakın yıllarda yüzümüzü ağartacak uluslararası alanda daha iyi başarılara imza atmış bir Üniversiteye sahip olmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız.
Teknolojide gelişme, inovasyon ve AR-GE insanlığın huzuru ve mutluluğu için tek başına yeterli olmamaktadır. Eğer öyle olsaydı bunu başarabilmiş birçok ülke sosyal problemlerle karşılaşmazlardı. Mutluluk ve huzur için insan ruhunu olgunlaştıran, yaratılıştan var olan iyi hasletlerini ön plana çıkaran toplumsal değerlere, geleneklere önem veren faaliyetlere de hassasiyet göstermek gerekir.
Bu sebeplerle Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ailesi olarak güçlü bir toplumsal hizmet vermeyi de önemsemekteyiz.
Bu bağlamda, Üniversitemizde, “Gıda ve Tarımsal Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi” kurularak ulusal ve uluslararası ölçekte bitkisel üretim, hayvancılık, su ürünleri ve sağlıklı gıda üretimi konularının çözümüne katkıda bulunmayı amaçlanmaktadır.
Ayrıca, Erzincan Binali Yıldırım Üniversite’nin öncelikli alanı olarak DEPREM TEKNOLOJİLERİ gibi önemli bir misyon yüklenmesi düşüncesiyle planlanan DEPREM TEKNOLOJİLERİ ENSTİTÜSÜ’nün kurulmasına yönelik çalışmalar Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile başlatılmıştır.
Aynı zamanda kampüsümüzde şehrimize de hizmet verecek bir kreş açılmış. Ülkemiz genelinde başlatılan “Sıfır Atık” uygulamasında şehrimize örnek olacak seviyeye gelen üniversitemiz, “Temel Seviye Sıfır Atık Belgesini” alarak çalışmalarına devam etmektedir. Tüm bunların üniversite yaşamını ne denli kaliteli hale getirebileceğinin bilinci ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
Ulusal ve bölgesel işbirliklerine büyük önem veren üniversitemiz, “YÖK Anadolu Projesi” kapsamında Hacettepe ve Erciyes Üniversiteleri ile iş birliğine başlamış ve 12 üniversiteden oluşan Anadolu Üniversiteler Birliğine üye olmuştur.
Üniversitelerin Eğitim-Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Toplumsal Katkı ve Uluslararasılaşma süreçlerinin etkin ve verimli sürdürülebilmesi için Kalite Güvence Sistemi oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda büyüyen ve gelişen Türk Yükseköğretim Sistemi içerisinde, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi küresel bir iddia taşıyan konuma sahip olmayı hedeflemektedir.
Ülkemizin değerleri ve hedefleri doğrultusunda nitelikli mezunlar yetiştirmeyi; uluslararası ölçekte bilim ve teknoloji üreterek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmayı ve toplumun sorunlarını çözmeyi esas almaktadır.
Bundan sonraki stratejik hedefimiz, Kalite Güvence Sisteminin en nitelikli ve prestijli değerlendirmesi olan Kurumsal Akreditasyon Programına önümüzdeki yıl başvurmak ve Genç Üniversiteler arasından bu belgeyi alan ilk Üniversite olmaktır
Üniversitemizi seçmenizin bizim için çok değerli olduğunu ve topluma katma değer katacak başarılı bireyler olarak yetişmenizi sağlama çabası içerisinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.”
Öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Levent “Üstün bir başarı göstererek Üniversitemizi seçmiş olmanız bizim için büyük bir onurdur. Çok doğru bir seçim yaptınız, beklentilerinizin karşılanması için biz üzerimize düşenleri yapmaya çalışıyoruz. Ama takdir edersiniz ki bu hedeflere ulaşmanın en büyük paydaşlarından biri de sizlersiniz. Bir dünya üniversitesi ve bir dünya insanı olmanın güncel ölçütleri nedir diye baktığımızda, boyutlarının ülke ölçeklerini aşan hedefler, çalışmalar ve ilişkiler olduğunu görüyoruz. Onun için artık “dersimi geçsem, sınıfımı geçsem, diplomamı alsam… şöyle getirisi fena da olmayan bir iş, geçimimize katkısı olacak bir eş… Allah bereket versin!” Hayır! Bu dönem bitti. Artık iyi bir mezunun “istihdam edilmeyi düşünen” değil “istihdam yaratmayı düşünecek kadar cesur ve geniş ufuklu” olarak tanımlandığı günlere geldik.
Bilirsiniz “Gözü dışarıda olmak” çapkınlık anlamında kullanılan olumsuz bir deyimdir… Ama ben size “basit ve yerel düşünmeyen, dünyaya açılmayı hedefleyen, dünya ölçeğinde işler peşinde koşan” insanlar olma anlamında “gözünüz dışarıda olsun” diyorum. Esasen siz bu kültüre, bu anlayışa yabancı değilsiniz. Siz ki “ilim Çin’de de olsa gidip onu bulunuz” diyen bir dinin, İstanbul’un fethinde bulunmak için denizden gemiler yürüten bir azmin, gönülleri fethetmek için Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen bir inancın mirası üzerinde oturmaktasınız. Bulunduğunuz yere çakılıp kalmak sizin neyinize?
İşte onun için yarından tezi yok; basit bir mezuniyet mutluluğunun değil bir dünya insanı olmanın hesaplarını yapmaya başlayın. Biz bu yolda üzerimize düşeni vermeye hazırız, sizde almaya hazır olun.” diyerek Üniversitenin gelişiminde katkı sağlayan kişi ve kurumlara da teşekkür etti.
Kürsüye davet edilen iş insanı Aydın Doğan Erzincan’ın kendisi için büyük önem taşıdığını ifade ederek Üniversitenin yeni Akademik yılının hayırlı olması dileklerinde bulundu.
Ardından konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas Üniversitelerin illerin gelişimine önemli katkıları olduğunu vurgulayarak yeni dönemde akademik kadroya ve öğrencilere başarı dileklerinde bulundu.
Programda daha sonra son Başbakan Binali Yıldırım’ın eğitime katkıları konulu video gösterimi yapıldı.

Üniversitenin 2021-2022 Akademik yılı açılışında konuşan son Başbakan ve Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım: ‘2002 yılında ülke yönetme sorumluluğunu aldığımız andan itibaren üniversite sayımız sadece 76 vakıf ve devlet üniversiteleri dahil olmak üzere. bugün itibarıyla hamdolsun 207 üniversitemiz var. Bazı büyük şehirlerimizde tabii ki çok daha fazla üniversitemiz var. Mesela İstanbul’da 60 üzerinde üniversitemiz var üniversite sayısında artış olunca doğal olarak öğretim görevlileri sayısında da bir artış gerçekleşmesi gerekiyor. Üniversiteye başlayan öğrencilerimizin yarısından fazlası kızlarımızdan oluşmaktadır. Buda bizim için bir gurur vesilesidir. Sadece kendi ülkemizin gençlerine imkan sağlamıyor aynı zamanda coğrafyamızda tarihi geçmişimiz bağlarımız olan ülkelerden ve Avrupa ülkelerinden de misafir öğrencilerimiz var.
Erzincan’da bu sayı bu sene rektör hocamızın ifade ettiği gibi iyi oranda. Misafir öğrenci olmak çok önemli ben de Bir başka ülkede öğrencilik yaptım. Üniversiteyi bitirdikten yıllar sonra yabancı bir dil öğrenememiştim hep içimde kaldı. Yabancı dil eksikliğini gidermek için gittiğim üniversite İsveç’ de yabancı dilimi geliştirdim.
Türkiye’nin doğusunda batısında güneyinde kuzeyine her yöresinden gelen genç öğrenci kardeşlerimiz var dünyanın değişik ülkelerinden gelen kardeşlerimiz var. Biz Erzincan’da olarak çok mutluyuz sizin gibi gençleri Can Erzincan’da evinizden uzakta bir ev sıcaklığında bulunmanızı bizim için en büyük mutluluk. Başka ülkeden gelen öğrenciler de burada yabancılık çekmeyecekler’ dedi.
Yıldırım’ın konuşmasının ardından kendisine eğitime verdiği destekten dolayı hediye takdim edildi.
Program sonunda Rektör Akın Levent tarafından EKEV Başkanı Sadık Ağca’ya, İş insanı Aydın Doğan’a desteklerinden dolayı hediyeleri verildi.
Ardından Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Akademik Ödül Töreni düzenlendi. En yüksek puanla üniversiteye yerleşmiş olan öğrencilere başarı ödülleri verildi.
Programda ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlenen Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Bilim, Sanat ve Spor ödüllerine geçildi.Eğitim bilimleri Alanı Birincisi, Doç.Dr. Fethi Kayalar, Sosyal Bilimler Alanı Birincisi Dr. Öğr. Üyesi Müge Manga, Güzel Sanatlar Alanı Birincisi Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Gül, Spor Bilimleri Alanı Birincisi Öğr. Gör. Sibel Tetik Dündar, Sağlık Bilimleri Alanı Birincisi Doç. Dr. Cüneyt Türkeş, Temel Bilimler Alanı Birincisi Doç. Dr. K. Volkan Özdokur’a ödülleri verildi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …