EBYÜ Tıp Fakültesinde Yemin Töreni Heyecanı Yaşandı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi  Tıp Fakültesinde 75  öğrenci, mesleklerine ilk adımı atmanın heyecanını yaşadılar.

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Tıp Fakültesi Mezuniyet  Töreni’ne Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Binali Yıldırım  Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Mecit Kantarcı, Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, rektör yardımcıları, dekan yardımcıları öğretim görevlileri ve aileler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müzik dinletisi ile başlayan programda ilk olarak  öğrenciler adına konuşma yapan fakülte birincisi  Nehar Şahin konuşmasında şunlara yer verdi: ‘ 6 yıl önce ülkemizin dört bir yanından iyi bir hekim oma hayaliyle geldiğimiz uzun yorucu bir o kadar da değerli serüvenimizde tamamladığımız bu onurlu günümüzde  yanımızda olduğunuz için hepinizde çok teşekkür ederim. Benim bir hekim olma hayalim ilk okul ikinci sınıfta başladı. Bugün de çocukluk hayalim olan mesleği hekimliği yapacak olmanın gururunu yaşıyorum. Bugüne gelmemde en büyük destekçim, en büyük şansım olan canım ailem bu gurur, bu mutluluk ve bu başarı sizindir. Bugün mesleğimize ilk adımımızı atıyoruz. 6 yıl önce beyaz önlüğümüzü giymemiz ile başlayan eğitimlerimize  hocalarımız tarafından önce zarar vermeyin bilgisi öğretildi bizlere. Bu söz kafamıza, kalbimize işlendi. Hocalarımızdan hastalar ile ilgili edindiğimiz bilgiler bizler için çok önemliydi. Hekimliğin bir meslek değil sanat olduğunu insan hayatıyla uğraşmanın getirdiği sorumluluğun bilincini öğrendik. Bu uzun ve yorucu süreçte hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bugüne çalışarak geldik. Birinci sınıfta çalıştığımız kalın kitapların ne zaman bitecek soruları sorarken şimdi o kitapların hepsi bitti, üstüne yeni kitaplar eklenecek ve daha yeni kitaplar ile devam edecek. Emeklerimizi ilmik ilmik işledik. Bu gayretler sonucunda amacımız iyi bir hekim olmak hizmet etmek ve şifa dağıtmak. Bizler bu hedef doğrultusunda ülkemizin her kösesinde hizmet ederken kutsal olan hekimlik mesleğini icra  derken mesleğimize saygı duyulmasını  istiyoruz. Kutsal olan hekimlik mesleğinin toplumda değer görmesini arzu etmekteyiz. Bize öğretilen en temel ilkenin önce zarar verme sonra zarar görme ilkesinin ve bu konuda biz hekimlere karşı arzu etmediğimiz şiddet olaylarının toplumsal bir bütünlük ve sahiplenme içerisinde son bulmasını beklemekteyiz. Bugün burada hangi branşı seçecek olan arkadaşlarımız hangi branşı seçersem seçeyim hastalarımıza değer verip hayatlarına dokunmaya ve onlara şifa olmaya çalışacağımıza ve her gün bir önceki güne daha iyi bir hekim olmak için emek vereceğime , bir hekim olarak en büyük hayallerimden biri olan öğretim üyesi olmak vatanımıza ve milletimize hayırlı hekimlik mesleğini bilincinde öğrenciler ve geleceğin doktorları yetiştirmek için çabalayacağıma öğrencilerime bilgi ve sonsuz sevgimi vereceğime hereksin önünde söz veriyorum’ dedi.

Ardından konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ise konuşmasında öğrencilere tavsiyelerde bulunarak sözlerini şu şekilde sürdürdü : ‘ bu zorlu süreçten geçtiniz bende bu sırlardan geçtim. Ama buz zorlanmanın sonucunda bir başarı elde ettiniz. Şunu söylemeliyim ki bu eğitim süreci bir süreklilik gerektirir. Eğitim sürecisiniz bitmeyecek aksine devam edecek. Sizin merakınızın , ilginizin bir ömür sürmesini istiyorum. İlginiz ve merakınız bir ömür bitmedikçe tıpta, sağlıkta büyük ilerlemeler kaydedersiniz. Eğer ilgi ve merakınız biterse tıptaki gelişmelere ayak uyduramazsınız. İlginiz ve alakanız devam edecek ve çalışmalarınız bu yönde sürecektir. Hatalarımıza mümkün oldukça yardım etmeye gayret göstereceksiniz. Bir başka tavsiyem ise insanları sevmemiz insanlara saygı göstermemiz gerekiyor ve daha çok yardımcı oluruz. Sabırla işimizi yapmalıyız. Yine deneyimlerimizi mutlaka tecrübe edelim. Deneyim tecrübe  etmek ömrümüzün sonuna kadar devam eder. Hayat  boyunca öğrencilerimize teşekkür ediyorum’ dedi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Mecit Kantarcı ise yaptığı konuşmada EBYU Tıp Fakültesinin eğitim ve sağlık hizmetleri arsında önemli bir yer edindiğini dile getirerek, fakültenin  ülkenin önemli fakülteleri arasında yer aldığını söyledi.  Dekan Kantarcı son olarak hekimliğin kutsal bir meslek  olduğunu ve bu yıl onuncu mezunların bu kutsal  mesleğe başarı ile adım attığını ifade etti.

Protokol üyeleri tarafından genç doktorlara başarı belgeleri takdim edildi.

Diğer Haber

Erzincan 7 proje ile katılacak

Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde Erzincan  7 proje ile Erzurum Bölge Yarışmasına katılım hakkı …