EBYÜ’de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Paneli

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından panel programı düzenlendi.

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panel programına Üniversite Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Prof. Dr. Çağrı Çırak, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Kadın Ve Aile Çalışmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr Üyesi Kader Altın, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent,  kadına şiddete yönelik toplantı ve programların yapılmasının üzüntüsü içerisinde olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Rektör Levent, Cumhuriyetimizin Kurucusu M. Kemal Atatürk’ün kadınların geri kaldığı toplumların ileriye gidemeyen toplumlar olduğu düşüncesini hatırlatarak gelişmiş toplumlarda kadının rolünün aktif olduğu ve kadına  şiddet olayları görmenin oldukça zor olduğuna değindi. Rektör Levent son olarak konuşmasına Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nün en kısa zamanda kalkabilmesini temenni ederek, tüm milletimize bu konuda görevler düştüğünün  özümsetilmesi gerektiği söyledi.

Daha sonra konuşma  yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr Üyesi Kader Altın, şiddetin dili, dini ,ırkı ve cinsiyeti olmayacağını belirterek, şiddetin tüm toplumların ortak sorunu olduğunun farkında olmamız gerektiğinin altını çizdi.

Şimdi de gelecekte de şiddete karşı mücadelemizi kesintisiz bir şekilde devam ettirmemiz gerektiğinin belirten Altın: “kadına şiddetin namus, gelenek ve töre davası altında meşrulaştırılmasını anne  ve kadın olarak kınıyor;  kadınları şiddet ve cinayet  olaylarında değil, kadının rolünün eğitim, ticaret ve birçok alanda  artırıldığı yerlerde görmeyi diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Yusuf ziya Keskin moderatörlüğünde  gerçekleşen panele geçildi.

Panelde Sağlık Hizmetleri MYO Dr. Öğr. Üyesi Aysegül Aydın “Kadına Yönelik Şiddetin Değişen Mecrası Siber Zorbalık”, Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosundan Yasin Özer  “Siber Güçlerle Mücadele” Erzincan il Emniyet  Müdürlüğü Aile İçi Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Amirliğinden Anıl Soylu Şenel “KADES Mobil Uygulamanın Tanıtımı ve Kullanımı “ Aile, ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Gözde Özdemir “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Erzincan Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce Sunulan Hizmetler” konusunda katılımcılar bilgilendirildi.

Diğer Haber

Üzüm Bağlarında Kontroller Devam Ediyor

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri …