EBYÜ’de Öğrenci Artışı ve Planlanan Çalışmalar Değerlendirildi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, basın mensuplarıyla bir araya gelerek üniversite kontenjanları ve yapılacak etkinlikler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Yalnızbağ Yerleşkesi sosyal tesisler yerinde düzenlenen toplantıya Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, rektör yardımcıları, üniversite yönetimi ve Erzincan’da görev yapan ulusal ve yerel basın yer aldı.

Basınla bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Akın Levent, ,bu yıl üniversitede doluluk oranına değinerek doluluk oranının gecen yıla göre yüzde 20’lere varan bir artışın olduğunu dile getirdi. Konuşmasının devamında Akın: ‘Son derece önemli bir aktif fay zonu üzerinde bulunan Erzincan ilinde Deprem araştırmalarının yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan YALÇINER başkanlığında deprem konusunda araştırma yapan akademisyenlerden oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan başvuru dosyayı Yüksek Öğretim Kurulunda oy birliğiyle kabul edilmiş ve 25/07/2022 tarih 5867 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Deprem Teknolojileri Enstitüsü kurulmuştur.

 

Üniversitemizde Deprem Teknolojileri Enstitüsü Çalıştayı Yapıldı

Okan Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şevket Özden “Deneyden Deneyime”, ABD Ohio State University -Civil Environmental and Geodetic Engineering öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Sezen “Yapıların Deprem Davranışı” Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliğinden  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Pınar ise “Lokal Sismik Ağlar ile İnsan Kaynaklı ve Tektonik Depremlerin izlenmesi” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

PLANLANAN ÇALIŞMALAR

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Deprem Teknolojileri Enstitüsü, Deprem Mühendisliği ve Yer ve Gök Bilimleri Anabilim Dallarında faaliyet göstermesi planlanmaktadır. Yerleşkemizde inşasına devam edilen Mühendislik Fakültesi Laboratuvar Binası Yapı Mekaniği Laboratuvarının tamamlanmasının ardından, Deprem riskinin belirlenmesi ve zararlarının azaltılması konularında uzman, üniversitemiz akademisyenleri arasında birliktelik sağlanarak çok disiplinli araştırma-geliştirme (AR-GE) çalışmaları yürütülecektir.AR-GE çalışmalarından elde edilecek araştırma bulguları, merkezi ve yerel yönetimler ile halkın yararlanmasına sunulacaktır.

Türk Tarihi Sempozyumu

“Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu ” adlı program 9-12 Ekim 2022 tarihleri arasında Erzincan’da yapılacaktır.  Sempozyum, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin ev sahipliğinde, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sayın Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının himayeleri ile düzenlenecektir. Sempozyumda, Türk Dünyası’nın dil, tarih, kültür, sanat, eğitim, enerji, diaspora, ticaret, coğrafya, sosyoloji, halkbilimi, antropoloji, turizm, uluslararası ilişkiler, ekonomi, belediyecilik, ilahiyat, kamu idaresi, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturmak için tertip edilecektir. Bu bilgi şöleninde, Türk Devletleri Teşkilatının 2040 vizyonu esas alınarak ortak bir akılla rasyonel, uygulanabilir öneri ve projelerin neler olabileceği üzerinde çalışmalar yapılacaktır. Böylece Türk Dünyasındaki iş birliği çok boyutlu bir şekilde güçlenecek ve derinleşecektir. Sempozyumdaki bildiri ve raporlar kitap olarak yayımlanacaktır’ dedi.

2021 YKS Sonucu İlk Yerleştirmede Yerleşen Öğrenci Sayısı: 4027, 2021 YKS İlk Yerleştirme Sonrası Doluluk Oranları : %76,37, 2021 YKS Kayıtlanan Öğrenci Sayısı : 4434, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Öğrenci Sayısı : 23.480

2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenci Sayısı : 5200, 2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenci Doluluk Oranları : %98,88, Güncel Öğrenci Sayısı : 18.912, 2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenciler dahil edildiğinde öğrenci sayısı: 24.112, 2022-2023 eğitim öğretim yılında(Yatay geçiş, Lisansüstü, YKS, yabancı uyruklu ve Af kanunu kapsamında gelebilecek öğrenciler tahmini olarak eklendiğinde ) öngörülen öğrenci sayısı 25.600

 

Diğer Haber

Erzincan’da 2024 Nisan ayında 184 konut satıldı

Erzincan’da 2024 Nisan ayında 184 konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2024 Nisan ayı konut …