18 Mayıs Cumartesi , 2024

Elektrikli Bisiklet ve Elektrikli Skuter Kullanma Rehberi Yayımlandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından son zamanlarda Erzincan genelinde kullanımı artan elektrikli bisiklet ve elektrikli skuter ile ilgili kullanma rehberi yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: ‘Sürücünün 15 yaşını bitirerek 16 yaşından gün alması gerekir. Elektrikli bisiklet kullanırken kask mutlaka takılmalı ve reflektif özelliği olan parlak kıyafet giyilmeye özen gösterilmelidir. Ayrı bisiklet yolu veya şeridi olmayan karayollarında azami hız sınırı 50 km/s altında olan yollarda sürülür.

Ayrı bisiklet yolu veya şeridi olmayan otoyol, şehirlerarası ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında sürülemez. Sürücü dışında başka kişilerin taşınması yasaktır. (tek kişiliktir)

Sırtta taşınabilen kişisel eşya harici yük ve yolcu taşınması yasaktır. Kaldırımda ve yaya geçitlerinde sürülemez. Skuterlerin manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülmesi yasaktır. Başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülemez.

İki e-skuterden fazlası taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülemez.  Ayrı bisiklet yolu veya şeridi varsa taşıt yolunda sürülemez. Manevra için işaret verme halleri dışında tek elle sürülemez.  İzin alarak yapılan gösteriler dışında, akrobatik hareketler yapılarak sürülemez. Diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken, karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunamaz.  Kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve yayalar, engelliler veya hareket kısıtlılığı olan kişilerin güvenli ve bağımsız hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edilemez.  Kullanılacak e-skuterden  gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından rahat bir şekilde fark edilmesini sağlamak üzere önde beyaz ışık verecek ve en az 20 metre önü aydınlatabilecek şekilde bir adet far, arkada, kırmızı renkte ışık veren bir lamba ve kırmızı reflektör ile 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti ile teçhiz edilmiş olması zorunludur. E-skuter kullananların 2918 sayılı Kanunun diğer maddelerini ihlali halinde ilgili maddesi kapsamında işlem yapılır.

Diğer Haber

Erzincan’da 2024 Nisan ayında 184 konut satıldı

Erzincan’da 2024 Nisan ayında 184 konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2024 Nisan ayı konut …