ERHAVDER’den Gökyüzüne Davet

Erzincan Havacılık ve Doğa Sporları Derneği (ERHAVDER) tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Hava Sporları Federasyonu destekleriyle yamaç paraşütü uçuşları yapılmaya devam ediyor.

Erzincan’da ilk kez çift kişilik Paratrike uçuşlarını 2019 yılında başlatan ERHAVDER, şehirde gökyüzüyle tanışmak isteyen herkesi uçma keyfini yaşamaya davet ediyor. Erzincan Havacılık ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Paratrike Pilotu Eren Varlı uçuşlarla ilgili olarak açıklamasında; “Erzincan’da 2018 yılında kuruluşumuzu tamamlayan derneğimizin amacı şehirde doğa sporlarını geliştirmek ve yeni pilotlar yetişmesine gelişmesine katkı sunmak.

2019 yılında Erzincan’da bir ilki başlattık. Yamaç paraşütü tepeden koşarak havalana bildiğimiz uçmanın en ucuz yollarındandır. Tandem yani çift kişilik uçuşlarımızda bu şekilde daha büyük m2 yamaç paraşütleriyle gerçekleştiriliyor. Yalnız kalkış için rüzgârın tepeye doğru ve uygun hız limitlerinde esmesi gerekiyor.

Paratrike (Motorlu Yamaç Paraşütü) ise yerden 0 metreden hızlanarak kalkış yapmamızı sağlıyor. Her iki uçuş şeklinin heyecanı da keyfi de bambaşka oluyor. Paratrike tekerlekli bir sisteme sahip olduğu için yolcumuzun yapması gereken tek şey oturup uçuşun heyecanını yaşamak. Bu yüzden yürüme engelli vatandaşlarımız dahi kolaylıkla bu sporu deneyebilir hatta pilot olabilir. Ekşisu yanında geniş bir kalkış alanımız var. Paratrike uçuşlarımızda aynı irtifada hiç almadan uçabiliyor yâda istediğimiz irtifaya çıkabiliyoruz. Uçuşların süresi serbest uçuşlarda havanın dinamikleriyle orantılı iken motorlu uçuşlarda tamamen bizim kararımıza bağlı oluyor. Kısacası ne kadar istersek o kadar uçabiliyoruz.

Erzincan Havacılık ve Doğa Sporları Derneği olarak Paramotor Eğitmeni Erdoğan Şanslı ile eğitim protokolümüz var. Paramotor, Paratrike, Tandem Paratrike eğitimleri konusunda APPI pilot lisanslı kurslar hiç bilgisi olmayan bir arkadaş için toplamda yaklaşık 20 gün sürüyor.

Biz ERHAVDER olarak talebe göre yamaç paraşütü başlangıç kursları açıyoruz. Kurslarımız tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye Hava Sporları Federasyonu Antrenörleri tarafından veriliyor. Bu kurslarda sıfırdan başladığımız eğitim 10-15 gün kadar sürüyor. Eğitim sonunda başlangıç pilotumuz tek başına yamaç paraşütüyle bir tepeden havalanıp uçuşunu yapabilecek duruma geliyor. Eğitim sonunda bu pilotlarımızı yalnız bırakmıyoruz. Uçuş organizasyonları düzenleyerek pilotaj gelişimlerine katkı sunuyoruz. Bu vesileyle her zaman bizlere destek olan Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Saim Yılmaz’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Erzincan yamaç paraşütüne ilk başlayan şehirlerimizden. Merhum Valimiz Recep Yazıcıoğlu döneminde ön plana çıkan doğa sporlarımızla bugün Erzincan’ın adı ara sıra anılıyor. Daha çok destek bekliyoruz. Yerel pilotlar yetiştirmek gökyüzünü rengârenk süslemek ve Erzincan’ı bu alanda daha çok tanıtmak turizme katkı sunmak için elimizden geldiğince çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …