19 Haziran Çarşamba , 2024

Erzincan Altıncı Bölge Teşviklerinden Yararlanmaya Devam Edecek

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu, “Taleplerimize olumlu karşılık veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Erzincan’ımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Tanoğlu yaptığı açıklamada “31.12.2021 tarihinde süresi dolacak olan Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak olan yatırımlara sağlanan 6. Bölge desteklerinin süresinin 1 yıl uzatılmasının Erzincan’da yeni yatırımlar açısından çok kıymetli olduğunu ifade etti.29 Aralık 2021 Tarihli ve 31704 Sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan karar ile Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan 4 üncü ve 5 inci bölge illerindeki Organize Sanayi Bölgelerinde gerçekleştirilecek bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımlar ile alakalı olan Altıncı Bölge teşvikleri, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile bir yıl daha uzatılarak Erzincan Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmak isteyen yatırımcı ve yeni yatırımlar açısından çok değerli olmuştur.

Erzincan altıncı bölge teşviklerinden yararlanmaya devam etmesi hususunda taleplerimize olumlu karşılık veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerini bizden hiç esirgemeyen son Başbakanımız Binali Yıldırım’a Erzincan Valimiz Mehmet Makas’a ve Erzincan Milletvekillerimiz Süleyman Karaman ile Burhan Çakır’a teşekkür ederim” dedi.

ERZİNCAN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ 6.BÖLGE TEŞVİKLERİ

1-KATMA DEĞER VERGİSİ İSTİSNASI:

TEŞVİK BELGESİ KAPSAMINDA YURT İÇİNDEN VE YURT DIŞINDAN TEMİN EDİLECEK MAKİNE VE TEÇHİZAT İÇİN KATMA DEĞER VERGİSİNİN ÖDENMEMESİ ŞEKLİNDE UYGULANIR.

ÖRNEK:

Alınacak makine ekipmanlar için KDV ödenmeyecek. Örneğin. 1.000.000,00 (KDV dahil) bir makine ekipman alınımında 180.000,00 TL KDV kısmı muaf olacak.

2-GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ:

TEŞVİK BELGESİ KAPSAMINDA YURT DIŞINDAN TEMİN EDİLECEK MAKİNE VE TEÇHİZAT İÇİN GÜMRÜK VERGİSİNİN ÖDENMEMESİ ŞEKLİNDE UYGULANIR.

ÖRNEK:

Yurt dışından makine alımı yapılırsa gümrük vergisi alınan makinelerin gümrük vergisi ödenmeyecek.

3-VERGİ İNDİRİMİ:

GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİNİN, YATIRIM İÇİN ÖNGÖRÜLEN KATKI TUTARINA ULAŞINCAYA KADAR, İNDİRİMLİ OLARAK UYGULANMASIDIR.

İşletme bir yatırım yaptığında, yapılan yatırım tutarının %55’i kadar olan tutarı  vergi indirimine tabi tutulacaktır.

ÖRNEK:1.000.000,00TL’lik yatırımın 550.000,00TL’si vergi indirimi olarak uygulanacaktır.

İşletme yatırımı bitirip işe başladıktan sonra 1.000.000,00TL kar etmiş olursa, bunun 200.000,00TL’sini kurumlar vergisi olarak öder. Yatırım teşvik belgesinden doğan 550.000,00TL’den dolayı bu 200.000,00TL’den %90 oranında indirim uygulanır ve vergi 20.000,00TL’ye düşer. Bu indirimlerin toplamı 550.000,00TL olunca da uygulanan vergi indirimi biter .

4-SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİ DESTEĞİ:

TEŞVİK BELGESİ KAPSAMI YATIRIMLA SAĞLANAN İLAVE İSTİHDAM İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN SİGORTA PRİMİ İŞVEREN HİSSESİNİN ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMININ BAKANLIKÇA KARŞILANMASIDIR.

10 YIL BOYUNCA DESTEKTEN FAYDALANILABİLİR.

ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMI 554,51TL

5-GELİR VERGİSİ STOPAJI DESTEĞİ:

TEŞVİK BELGESİ KAPSAMI YATIRIMLA SAĞLANAN İLAVE İSTİHDAM İÇİN BELİRLENEN GELİR VERGİSİ STOPAJININ TERKİN EDİLMESİDİR. SADECE 6. BÖLGEDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK YATIRIMLAR İÇİN DÜZENLENEN TEŞVİK BELGELERİNDE ÖNGÖRÜLÜR.

10 YIL BOYUNCA DESTEKTEN FAYDALANILABİLİR.

 

ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMI 456,13TL

6-SİGORTA PRİMİ (İŞÇİ HİSSESİ) DESTEĞİ:

TEŞVİK BELGESİ KAPSAMI YATIRIMLA SAĞLANAN İLAVE İSTİHDAM İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN SİGORTA PRİMİ İŞÇİ HİSSESİNİN ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMININ BAKANLIKÇA KARŞILANMASIDIR. SADECE 6. BÖLGEDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK BÖLGESEL, BÜYÜK ÖLÇEKLİ VE STRATEJİK YATIRIMLAR İÇİN DÜZENLENEN TEŞVİK BELGELERİNDE ÖNGÖRÜLÜR.

10 YIL BOYUNCA DESTEKTEN FAYDALANILABİLİR.

ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMI

500,85TL

7-FAİZ DESTEĞİ:

FAİZ DESTEĞİ, TEŞVİK BELGESİ KAPSAMINDA KULLANILAN EN AZ BİR YIL VADELİ YATIRIM KREDİLERİ İÇİN SAĞLANAN BİR FİNANSMAN DESTEĞİ OLUP, TEŞVİK BELGESİNDE KAYITLI SABİT YATIRIM TUTARININ %70’İNE KADAR KULLANILAN KREDİYE İLİŞKİN ÖDENECEK FAİZİN VEYA KÂR PAYININ BELLİ BİR KISMININ BAKANLIKÇA KARŞILANMASIDIR.

 

8-YATIRIM YERİ TAHSİSİ:

TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENMİŞ YATIRIMLAR İÇİN MALİYE BAKANLIĞINCA BELİRLENEN USUL VE ESASLAR ÇERÇEVESİNDE YATIRIM YERİ TAHSİS EDİLMESİDİR.

2021 YILI KISMEN BEDELSİZ ARSA SATIŞ FİYATIMIZ

20TL/m² fiyat üzerinden %60 indirimli olarak 8TL/m² fiyat ile yapılmaktadır.

Organize Sanayi Bölgelerinde Yer Alan Parsellerin Tamamen Veya Kısmen Bedelsiz Tahsisine Dair Yönetmelik Gereği tahsisi yapılan parsel büyüklüğüne göre istihdam sağlanması gerekmektedir.

Parsel Tahsisi İçin Başvuran Gerçek Veya Tüzel Kişilerin;

-5.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 10,

-5.000 m2’den büyük olup 10.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 20,

-10.000 m2’den büyük olup 20.000 m2’ye kadar olan parseller için en az 30

-20.000 m2’den büyük parseller için ise en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekmektedir

9-KATMA DEĞER VERGİSİ İADESİ:

SABİT YATIRIM TUTARI 500 MİLYON TÜRK LİRASININ ÜZERİNDEKİ STRATEJİK YATIRIMLAR KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BİNA-İNŞAAT HARCAMALARI İÇİN TAHSİL EDİLEN KDV’NİN İADE EDİLMESİDİR.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …