13 Nisan Cumartesi , 2024

Erzincan Depreminde Hayatını Kaybedenler Unutulmadı

13 Mart 1992 Erzincan depreminin 30’uncu yıl dönümü münasebetiyle deprem şehitlerini anma programı düzenlendi.

 

Terzibaba Mezarlığı  Deprem Şehitliği’nde Erzincan Belediyesi tarafından düzenlenen programa; Vali Mehmet Makas, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, Erzincan Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil  toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Program kapsamında ilk olarak depremde ebediyete intikal edenler için Kur’an-ı Kerim tilaveti verilerek, dualar edildi.

Daha sonra Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun yaptığı konuşmada tüm deprem şehitlerine Allah’tan rahmet dileyerek, bir daha böyle acıların yaşanmamasını temenni etti. Ardından konuşan Vali Mehmet Makas, 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” olarak belirlendiği hatırlatarak; “Erzincan genelinde yaklaşık 224 bin vatandaşımıza afet bilincini artırmak amacıyla eğitimler verildi. Bu yıl da “Afet Tatbikat Yılı” olarak belirlendi. Geçtiğimiz günlerde 315 okulumuzda 45 bin öğrencimizle afet anı ve tahliye konularında tatbikatlar yapıldı. Afet öncesi, anı ve sonrası konularında okullarımızda eğitimlerimiz devam ediyor. Bu da deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür bağlamında önce tedbir alıp sonra da vatandaşımızı bilinçlendirmekten geçiyor. Temennimiz, Allah ilimize ve ülkemize böyle acıları yaşatmasın. Ancak gevşemeden, tedbirleri devam ettirerek ve bilinci artırarak ta depreme hazırlıklı bir nesil ve millet oluşturmakla da mükellefiz.” dedi.Konuşmasının sonunda deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Vali Makas, depremde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabırlar diledi.

Anma programı Vali Mehmet Makas ve beraberindeki il protokolü tarafından deprem anıtına çelenk konulması ve deprem şehitlerinin mezarlarına karanfiller bırakılması ile sona erdi.Vali Makas ve beraberindeki protokol üyeleri son olarak Camii Kebir Camiinde deprem şehitleri için düzenlenen mevlid programına katıldılar. Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda mevlid-i şerif ve ilahiler okunarak, tüm deprem şehitlerine dualar edildi. Cami çıkışında vatandaşlara  helva dağıtıldı.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …