19 Haziran Çarşamba , 2024

‘ Erzincan Gübreleme Rehberi’ Yayınlandı

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Erzincan Merkez ve İlçeler için gübreleme rehberi yayınladı.

Tarım Bakanlığı tarafından ürünlerin doğru gübrelenmesini konu alan rehberde çiftçilere faydalı olabilmek amacıyla ‘ Erzincan Gübreleme Rehberi’ yayınlandı.

Yurt genelinde tarımsal amaçlı olarak kullanılan toprakların  fiziksel yapısını iyileştirmek ve kimyasal yapısını düzelterek verim gücünü yükseltme bitkilere daha iyi bir gelişme ortamı oluşturarak elde edilen ürünlerde kaliteyi arttırmak için analizlere dayalı doğru gübrelemeyi sağlamak adına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘ Erzincan Gübreleme Rehberi’ yayınlandı.

Tarım topraklarının insan, bitki, hayvan, her çeşit canlının beslenmesinde çok önemli doğal bir kaynak olduğunu dile getiren uzmanlar, tarım topraklarının ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Verimli toprakların iyi kullanılması vatandaşların gıda maddeleri yönünde kendilerine yeten ihtiyaçlarının fazlasını diğer ülkelere satan gelir elde eden ülkeler ekonomik olarak da güçlenir. Toprakların verimliliğinin sürekli olabilmesi için gerektiği kadar gübre, uygun miktarda ve şekilde gübreleme için toprak analizinin önemi büyüktür. Toprağa ihtiyacı kadar gübre vererek toprağı kirletmeden yüksek verim ve kalite ürün almanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Gübre , tarımın dayanağı ve tarımsal üretimin en önemli girdilerinden biridir. İdeal bir gübreleme toprak ve yaprak analiz yapmakla başlar, havza bazlı ürünlerin gübrelenmesini konu alan rehber de çiftçilere faydalı olması beklenmektedir.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …