Erzincan Milletvekillerinden 13 Mart Deprem Mesajı

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, 13 Mart 1992 Erzincan Depreminin 28. yıl dönümünü dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı. Erzincan Milletvekilleri yaptıkları açıklamada; “13 Mart 1992 Erzincan Depreminin 28. yıl dönümünü yaşadığımız bu günlerde, bu dünyadan depremler vesilesi ile göç eden, deprem şehitlerini rahmetle yâd ediyoruz.

13 Mart 1992 tarihinde meydana gelen ve yüzlerce Erzincan’lı vatandaşımızın can ve mal kaybına ve yine yüzlercesinin de yaralanmasına yol açan, bu nedenle büyük bir yıkımın gerçekleştiği 13 Mart 1992 depremi, bu güzide şehrin insanının yaşadığı en büyük acılardan biri olmuştur.  Üzerinden 28 yıl geçmiş olmasına rağmen, acıların hala taze ve kayıpların da asla unutulmadığı bir vakadır. Güzel Erzincan’ımızın depremlerle yaşamayı öğrenmeleri aynı zamanda bizlere sorumluluklarımızın bilincinde olmamız gerektiğini hatırlatan bir tarih olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Böyle acı bir felaketin yıldönümü; Türkiye’nin bir deprem ülkesi, İlimizin de bir deprem şehri olduğu ve olası depremlere karşı daima hazırlıklı bulunmamız gerektiğinin altını ehemmiyetle çizmek gerekir.

1992 Erzincan Depremi, 13 Mart 1992 tarihinde yerel saatle 19.08’de Türkiye’de Erzincan İli’nin güneydoğusunda meydana gelen deprem. Depremin büyüklüğü 6,8 Ms olarak ölçüldü. 653 kişi öldü, 8057 bina hasar gördü veya yıkıldı. Bu deprem 1939 Erzincan depreminin merkez üssü yakınındadır. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan Erzincan, bu depremle beraber, tarihindeki altıncı büyük depremi yaşamıştır. 13 Mart Depreminden sonra yapılan yapılaşma kontrolleri, sivil savunma organizasyonları, arama kurtarma teşkilatları ile ilimiz Türkiye’de depreme en hazırlıklı ildir. Yapılarımız Türkiye’de depreme en dayanıklı yapılardır. Biz depremle yaşamaya mahkûm bir coğrafyanın evlatlarıyız. Bu gerçeği bilinçli bir vatandaş olarak beynimize kazımalıyız. Bu şehri bir daha yerle bir görmek istemiyoruz. Bu şehir afet günlerinden bu günlere gelinceye kadar çok sancılar çekti. Nice canlar toprağa verdi. Belki deprem kaderimizdir ama nice canları toprağa vermek asla ve kata kaderimiz değildir.

Çok büyük emeklerle elde ettiğimiz büyüyen ve kalkınan şehrimizde, yarın yeni acılar yaşamamak için el ele vererek yarının çağdaş, modern Erzincan’ını birlikte kuruyoruz. Ülkemizde ki deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabırlar diliyoruz” ifadelerini kullandılar.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …