23 Haziran Pazar , 2024

Erzincan’da Aşıklar Şöleni ve Kuyucaklı Yusuf İsimli Tiyatro Oyunu Sahne Aldı

Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Erzincan Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Aşıklar Şöleni programı gerçekleştirildi.

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa; Erzincan Valisi Mehmet Makas ve  Eşi Hanımefendi Elif Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Eşi, Erzincan Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve Eşi, Erzincan eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Erzincan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, siyasi parti il temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşu müdürleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Erzincan Milletvekili Burhan Çakır’ın selamlama konuşmalarının ardından konuşan Vali Makas, aşıklık ve ozanlık geleneğinin Türk Kültürü’nde büyük bir değere sahip olduğunu ifade ederek; “İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıldönümü münasebetiyle düzenlediğimiz ve bir hafta boyunca sürecek olan Erzincan Kültür ve Sanat Günleri etkinliklerinin devamı için tüm Erzincanlıları hep birlikte bu etkinliklere sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından; Aşık Yaşar Demiroğlu, Ozan Baki Çetin, Ozan Nihat, Aşık Mustafa Aydın, Aşık Şahin Turgutoğlu, Aşık Zakir Tekgül, Şair Sanatçı İsmail Seven, Ozan Cefakar ve Aşık Nurhani’nin sahne aldığı gecede, aşıklar bağlamaları eşliğinde hoşlama, taşlama, ve tekellüm sırasına bağlı kalarak atışma yaptılar.

İzleyenlerden büyük alkış alan Aşıklar Şöleni programının sonunda Vali Makas ve beraberindeki protokol üyeleri, sözün üstadlarına çiçek ve plaket taktim ettiler.Öte yandan Erzincan Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından “Kuyucaklı Yusuf” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.Erzincan  Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Salonu’nda sahnelenen  tiyatro oyununu; Vali Yardımcıları Hüseyin Remzi Konak ve Yunus Emre Temel, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Ekinci, Erzincan kaymakam adayları Erdem Yenisoy, Yunus Emre Polat ve Ayşegül Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb ve çok sayıda vatandaşımız izledi.

Usta tiyatrocular tarafından 2 perde halinde sergilenen oyun, seyirciler tarafından büyük beğeni topladı.

 

 

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …