Erzincan’da Ayçiçeğinde Yüksek Verim Bekleniyor

Erzincan’ın verimli topraklarında sağlanan tohum destekleriyle bu yıl ekimine başlanan yağlık ayçiçeğinde verim bekleniyor.

Erzincan’da  Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen  “Yerli Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Kargın beldesinde tarla günü düzenlendi.Tercan ve Çayırlı ilçelerinin de ekimi gerçekleştirilen tohum sayesinde hasat dönemi toplamda 7500 dönümde yağlık ayçiçeği üretimi gerçekleşmesi bekleniliyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin: ‘ yerli hibrit çeşitliliği projesinin yaygınlaştırılması kapsamında ilimiz Tercan ilçesi Kargın beldesindeyiz. Vatandaşımızın ekmiş olduğu 50 dönüm suluya, 30 dönümü susuza ekmiş olduğu tarlaları ziyaret ettik ve tarla günü düzenledik. Tercan ilçemizde bin 750 kilo 33 çiftçimize vererek tohumları toprakla buluşturduk. Çayırlı ilçemize de bin 250 kilo 45 çiftçimize verdik. Bu sayede de ayçiçek yağı üretimini de gerçekleştirmiş olacağız.

Üretici İZZET Erdem ise konuşmasında: ‘ 55 dönümlük yağlık ayçiçek tarlamızdayız. Tohumumuzu Tercan İlçe müdürlüğümüzden yüzde 75 hibe ile aldık. 25 kilo gübre ile ektik. Üzerine 10 ile 15 kilo arasında da yazlık gübre attık. İki sefer suladık, hasada daha bir ay var. İnşallah beldemize yeni bir ürün kazandırmış oluruz.

Diğer Haber

Üzüm Bağlarında Kontroller Devam Ediyor

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri …