20 Mayıs Pazartesi , 2024

Erzincan’da Birlik Cemi Düzenlendi

Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a Çanakkale’ye, Milli Mücadele’ye ve bugüne kadar tüm şehitler  için Cem Vakfı tarafından Birlik Cemi düzenlendi.

Ulalar Cemevi’nde düzenlenen Birlik Cemi’ne; Erzincan  Valisi Mehmet Makas, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Sarıkamış Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez, siyasi parti temsilcileri, bazı kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, cemevi dedeleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda açılış konuşmalarının ardından Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin ve Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun birer konuşma yaparak birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

Ardından Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan yaptığı konuşmada, şehitlerin izinde gönül buluşmasına davet edilmekten dolayı teşekkür ederek; “Tarihten bugüne, Asya’dan Anadolu’ya nice vatan evlatları, nice yiğitler, Peygamberimiz yolunda, Hz. Hüseyin efendimizin izinde şehitlerimizin izinde şühedaya karıştı ve hali hazırda da nice yiğitlerimiz bu yolda yürümeye devam ediyor” diye konuştu.

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Mehmet Makas ise, Bizler can Erzincan’ımızda bir ve beraberiz, iri ve diriyiz. Alevisi ve Sunnisi ile Kürdü ve Türk’ü ile birlik ve beraberlik içerisinde hep beraber yaşıyoruz. Bu millet daima hakkı ve hakikati savunmak, İ‘lâ-yi Kelimetullâhı yaymak, yayarken de Dünya da adalet ve hoşgörüyü sağlama kültürü ile yol yürümüş bir millettir. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Alevi kültürü ve inancı bizim başımızın tacıdır. Alevi inancı bu milletin kutlu yürüyüşünde ve tarih sahnesinde her zaman, mayadır, harçtır, başroldeki inançtır. Bizler yaşamak ve yaşatmak adına, tarih boyunca beklenen bir milletiz. Ne zamanki tarih sahnesinden çekilmişiz, Dünya da kan ve gözyaşı var. Tüm Dünya da beklenen, adaleti sağlayacak olan millet bizleriz. Bu yolda bu zamana kadar mücadele eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve bu programın hazırlamasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Sarıkamış Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Prof.Dr. Bingür Sönmez tarafından Sarıkamış şehitleri ile ilgili sunum yapıldı. Daha sonra etkinlikte emeği geçenlere plaket takdim edildi. Cem ibadeti ile devam eden gecenin sonunda hep birlikte dualar edildi.

 

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …