16 Haziran Pazar , 2024

Erzincan’da Çanakkale Şehitleri Anıldı

Erzincan’da Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlandı. Çanakkale Deniz Zaferinin 107. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Garnizon Şehitliğinde anma töreni yapıldı. Düzenlenen törenlerde 107 yıl önce kazanılan zaferin kahramanları anıldı.

Garnizon Şehitliğinde düzenlenen anma programına Vali Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkan vekili Erkan Polat, Şehit Aileleri Koroma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Zengin, sivil ve askeri erkânın yanı sıra gaziler ve şehit yakınları katıldı.

            Erzincan Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Koruma Derneği Çelenk sunumu yapıldı.Çelenk sunumunu ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, saygı atışı yapıldı.

   Günün anlam ve önemi üzerine konuşmasını yapan Erzincan Şehit Aileleri Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Zengin: ‘Bugün 18 mart… Şehitler günü münasebetiyle buradayız.Vatan topraklarını canları pahasına koruyarak Şehitlik makamına ulaşan Aziz Şehitlerimizi yad ettiğimiz , şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu ve özel bir gün…Aldığımız şehit haberlerini, yaşadığımız acıyı ve taşıdığımız millet olma duygusunu bugün bir gelenek olarak tekrar etmekle tarihe not düşüyoruz.18 Mart’ta Kahraman Ordumuzun verdiği mücadele, yalnızca Türk Tarihinin değil, dünya tarihinin de akışını değiştiren bir mücadele örneği olmuştur. Çanakkale Cephesinin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık, kurtuluş savaşının da meşalesini yakmıştır.Şehitler; Türk Milletinin bağımsızlık ve hürriyeti söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunun bir göstergesidir.Vatan ve bayrak bilincinin çocuklarımızda tesis edilmesi ve sarsılmaz bir şekilde yaşaması için şehitlerimize ve bu topraklar için yaptıkları fedakarlığa ihtiyacımız var.Şehitlerimizi unutmayarak onları daima anarak, minnettarlığımızı dosta düşmana göstermek istiyoruz.İstiyoruz ki ; bu topraklar için can veren yiğitlerin isimleri unutulmasın…İstiyoruz ki ; gelecek nesiller bu isimlerin gölgesinde büyüsün…

İstiyoruz ki; çocuklarımızın kahramanı örümcek adamlar değil, aziz şehitlerimiz olsun…İstiyoruz ki ; canımıza, vatanımıza, bayrağımıza, ve tüm mukaddesatımıza göz dikenler,şehit olmayı bekleyen bu necip milleti yok edemeyeceklerini anlasınlar…Evet , Milletçe bize düşen en önemli görev; şehitlerimizi unutmamak, canlarını verdikleri bu vatan topraklarının kıymetini bilmek ve geride bıraktıkları emanetlerine, ailelerine destek ve teselli olabilmektir.Çünkü Şehitler; Millet olma bilincinin temel yapı taşıdır.Bu topraklar için şehit olmanın bedelini de değerini de şüphesiz Allah takdir edecektir…Şehit aileleri koruma derneği olarak Erzincan da yaptığımız çalışmalarımızın daha iyi seviyelere taşınabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz’ diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Erzincan Valisi Mehmet Makas, Şehitlik Şeref defterini imzaladı. Vali Makas Aziz Şehitlerimiz diyerek başladığı Şeref defterine yazısında, “Vatanını, milletini, milli ve manevi değerlerini korumak için canını seve seve feda eden siz aziz şehitlerimizin manevi huzurundayız.Üzerinde birlik ve beraberlik içinde yaşadığımız bu kutsal toprakları bizlere vatan yapmak için, ezelden beridir hür yaşamış aziz milletimizin ilelebet hür yaşaması için, Ay-yıldızlı şanlı bayrağımızın sonsuza kadar özgürce dalgalanması için canlarınızı feda ettiniz. Vatan ve Millet için yaptığınız fedakârlık, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar değerlidir. Düşmana karşı göğsünüzü siper ederek koruduğunuz bu kutsal emanetleri bizler de sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız.Canlarını feda ederek ‘Çanakkale geçilmez’ dedirten, kahraman gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz; milletimizin vatan, bayrak ve istiklal uğruna neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermişlerdir.İyi bilinmelidir ki; Aziz Şehitlerimizin, tertemiz kanlarıyla suladıkları bu kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir. Şartlar ne olursa olsun son ocak sönmedikçe, son nefes verilmedikçe ve son damla kanımız akmadıkça aynı cesaret ve kararlılıkla vatan toprakları muhafaza edilecek, yurdumuza alçakların uğramasına izin verilmeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere yıl dönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi’ni ve şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bizlere armağan eden, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birliği ve beraberliği için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun’dedi.

   Okunan Kuran Tilaveti ve yapılan dualardan sonra Protokol mensupları daha sonra şehit mezarlarını ziyaret ederek, mezarlara karanfil bıraktı. Vali Makas ve beraberindeki heyet daha sonra Deprem ve Hava Şehitliklerini ziyaret ederek, şehitler için dualar okudular.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …