22 Şubat Perşembe , 2024

Erzincan’da ‘Çiriş Otu’na Rağbet

Erzincan’da bahar ayının gelmesiyle birlikte dağların yüksek kesimlerinde yetişen ve şifa kaynağı olarak bilinen ‘çiriş’ otu vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

Erzincan’ ve çevresinde  dağların  yüksek kesimlerinde yetişen çiriş otu uzun süren kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle köylüler tarafından toplanmaya başlandı. Toplanan otlar, kent merkezindeki  Pazar yerlerinde seyyar satıcılarca satışa sunuluyor. Çiriş otu özellikle bir çok yemekte kullanılarak sofralarda yerini alıyor. Doğal olarak çok sağlıklı olduğu söylenen bu iki ot vatandaşlarca tercih ediliyor. Bir çok pazarcının geçim kaynağı olan çiriş otunun kilosu  20 ile 30 tl arasında değişiyor. Havaların ısınmasıyla işlerinin açıldığını dile getiren seyyar satıcılar, çiriş otu Nisan ayında başlıyor. Bu otların toplanması zahmetli oluyor. Dağların yüksek kesimlerinde toplanarak getiriliyor. Otlar çok faydalı odluğu için tercih ediliyor. Çiriş otundan yemekler yapılıyor’ dediler.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …