15 Temmuz Pazartesi , 2024

Erzincan’da Evler Cep Yakıyor

Erzincan’da son günlerde artış gösteren kiralık ve satılık ev fiyatları vatandaşın büyük tepkisini topladı. Kiracılar ve alıcılar bütçelerine uygun ev bulamamaktan yakınıyor.

Erzincan’da Türkiye’de emsal illere nazaran satılık ve kiralık ev fiyatları yaptığımız araştırmaya göre daha pahalı seyrediyor. Devlet bankaları tarafından açıklanan ev kredilerinin ardından satılık evlerde fiyatlar tavan yaptı. Hal böyle olunca kiralık ev fiyatları da bu zamlardan büyük ölçüde etkilendi.     

Birkaç eve müşteri olan Muhammet K.; “Birkaç ay içerisinde baktığımız ev fiyatlarında 25 ila  50 bin hatta bazılarında daha fazla artışlar meydana geldi. Ev sahiplerini biraz insaflı olmaya davet ediyorum. Ayrıca devletimizin hem kiracının hem de alıcının yanında olması gerekiyor. Bu fiyatlar konusunda bir tedbir bir düzenlemeye gidilmeli bu fiyatlar neye göre belirleniyor. Asgari ücretle geçinen insanlar ölsün mü? Bir ev hayalimiz vardı bu fiyatlardan sonra oda kalmadı” dedi.

Başka bir kiralık ev arayan Yavuz D. İse; “Allah bu ev sahiplerine önce vicdan sonra akıl versin. Kiralık ev arıyorum. Bugün gittim boş bir daire 1. Katına Bin 800 2. Katına 2 Bin lira kira istediler. Ev sahibi amca Erzincan burası ne yapıyorsunuz? Bin 200 den aşağı ev zaten yok. Allah aşkına ondan sonra Erzincan’da büyük deprem. Yaradan boşuna vermiyor bu afetleri. Allah ıslah etsin ne diyeyim” dedi.

Erzincan’da internet ilanları ve emlakçılar üzerinden yaptığımız araştırmaya göre en ucuz ev fiyatı şuan 2+1 dairede 650 TL ile Bin 200 TL iken 3+1 dairede bin 200 TL ile 2 bin TL arasında değişiyor. Yine ortalama temiz bir en düşük daire fiyatı 175 bin TL iken 750 bin TL’ye kadar daire fiyatları çıkıyor.

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …