Erzincan’da Lavanta Bahçelerinin Temizliği Yapılıyor

Erzincan Belediyesi tarafından dikimi yapılan Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’un direktifleri doğrultusunda Erzincan Belediyesi olarak Ulalar Yerleşkesi ve Ekşisu Bölgesinde,30 dönümlük alanda iki lavanta bahçesi oluşturarak, 30 bin Fransız ve Bulgar Lavanta fidesinin ekimini gerçekleştirilmişti. Deneme dikimlerinin yapıldığı  lavantalarda alınan  yağ sonuçları olumlu sonuçlar verdi.

Lavanta Bitkisini Erzincan’da  bir sektör haline getirmek ve Lavanta üzerine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Doğu Anadolu Bölgesinde ise lider Şehir durumuna getirme çalışmaları sürüyor.Ulalar yerleşkesinde bulunan Lavanta sahasında Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor. Erzincan Belediyesi  Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından dikimi yapılan Lavantalardan gelir elde edilmesi amaçlanıyor.Erzincan’ın ekonomik kalkınmasına ortak akıl yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan’ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel atılımı olan “Lavanta Projesi”ni hayata geçirmişti.

Erzincan’da toprak ile buluşturulan, Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören Lavantaların bakımları Erzincan Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından  yapılıyor.

Diğer Haber

Erzincan 7 proje ile katılacak

Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde Erzincan  7 proje ile Erzurum Bölge Yarışmasına katılım hakkı …