13 Ağustos Cumartesi , 2022

Erzincan’da sağlık çalışanları eylem yaptı

Erzincan  Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal  Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) Erzincan şubesi tarafından, Konya Şehir Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi nedeniyle basın açıklamasında bulundular.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Başhekimlik  binası önünde toplanan sağlık çalışanları açıklamalarda bulundular.

 

Konuyla ilgili Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Başhekimlik  binası önünde açıklama yapan Erzincan Hekimsen Şubesi Başkanı Op. Dr Emrullah Akyüz: ‘Uzm. Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi nedeniyle sağlıkta yaşanan şiddet sarmalına tepkimizi  haykırmak adına Bugün burada toplandık ve yastayız’ dedi.

Konuşmasına devam eden Akyüz: ‘Sayamayacağımız adette Sağlık Bakanlığı’na Sağlıkta Şiddet’e karşı önlemlerimizi yazılı olarak ve yaptığımız eylemlerle bildirdik. Her platformda bunlardan bahsedip kişinin sağlık kurumlarına ağır silahlarla girebileceğini ,

Sağlıkta şiddetin münferit olmadığını,

bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık.

Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak ‘sorun’ bireylere indirgendi.

Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir.

Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere, şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dün bize giderlerse gitsinler diyen zihniyete sesleniyoruz, bugün bir meslektaşımız daha katledildi. SİZ DE SORUMLUSUSUNUZ!!!

Öldürülen, yaralanan hekimlerin kanı ;

önlem almayı savsaklayan ve önemsemeyen idarecilerin eline bulaşmıştır.

Katledilen hekimlerin aileleri ve çocuklarının acısı arşa ulaşmıştır.

Bu acının ve feryadın yetkililere ulaşıp ulaşmadığı ise meçhuldür

Hepimiz üzgünüz, hüzünlüyüz, sıranın bize ne zaman geleceğinin endişesi  içindeyiz. Hepimiz kendimizi sahipsiz ve umursanmamış hissediyoruz.

İdarecilerimizi vaziyeti değil; sorunları idare etmeye çağırıyoruz.

Bugün Önlüğümüz beyaz değil, kırmızı…

soğuk artık şifalı ellerimiz ….

Ey halkımız, bizi öldürmeseniz  olmaz mı?….

Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş demektir, buna biraz inansanız olmaz mı?

Dr. Ekrem Karakaya’nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz: Şiddet karşısında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, öngörülebilir ve önlenebilir toplumsal bir sorundur ve bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Bizler bu konuda, yaşam hakkımızı, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için, gücümüzü; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kere daha belirtiyoruz. Dr. Ekrem Karakaya’nın ailesine ,tüm sevenlerine ve sağlık camiasına taziyelerimizi iletiyoruz.

Şiddet karşındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Hepimizin başı sağolsun….Teşekkür ederim’ dedi .

 

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …