Erzincan’da Tarihin İzlerini Taşıyan Köprüler

Erzincan’da bulunan asırlık köprülerden Kötür ve Acemoğlu köprüleri tarihin izlerini taşımayı sürdürüyor.

Tarih boyunca Anadolu’da su veya vadi gibi engellerle ayrılmış iki yakayı birbirine bağlayarak, insanların hayatlarını birleştirerek medeniyetlerin gelişmesine katkı sağlayan köprülerin kimisi işlevini yitirse de kimisi halen aktif kullanılıyor. Fırat Nehri’nin kolları arasında gösterilen Karasu Nehri üzerine inşa edilen Erzincan’ın Tercan İlçesindeki Kötür ve Kemah İlçesindeki Acemoğlu köprüleri tarihe tanıklık etmeye devam ediyor.

Tarih boyunca Anadolu’da su ya da vadi gibi engellerle ayrılmış iki yakayı birbirine bağlayarak ticaret ve medeniyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayan köprüler, tarihe tanıklığa devam ediyor. Erzincan’da bulunan bu köprüler, ticaretin gelişmesinde ve kültürlerin yayılmasında  rol oynadı. Tercan İlçesindeki Kötür köprüsü işlevini yitirmişken Kemah İlçesinde bulunan Acemoğlu köprüsü işlevini halen koruyor.

Kötür Köprüsü’ 13. Yüzyıl Bulguları

Tercan-Erzincan güzergâhındaki Akyurt Köyü sınırları içinde ve Karasu Irmağı üzerinde yer alan köprü, hâlihazırda kuzey-doğu güney-batı yönünde uzanan bir kalıntıdan ibarettir. Mevcut izlere göre, takriben 180 metre uzunluğunda olduğu anlaşılan köprüden, geriye, kuzey-doğu ve güney-batı kanatlarındaki rıhtım-yolları kalabilmiş; ırmağı aşan gözler ve kemer ayakları bütünüyle ortadan kalkmıştır. Bugün düşey dikdörgen prizmal kütleler halinde mevcut ayak dizilerinin, eski köprüye ait olmadığı ve 20. yüzyılda inşa edildikleri rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Yeni yol yapıldıktan sonra, eski köprü ayakları da kendi kaderine terkedilmiştir.

Köprünün inşa kitâbesi yoktur; özellikle, kuzey-batı kanadında ve nisbeten özgün kalabilmiş rıhtım-yol üzerindeki düzgün kesme taş işçiliğine bakılırsa, Selçuklu çağında ve 13. yüzyılda inşa edilmiş olması muhtemeldir.

 Acemoğlu Köprüsü

Acemoğlu köprüsü Erzincan-Kemah kara yolunun yaklaşık 35. kilometresinde, Karasu Nehri üzerinde bulunan köprü, Acemoğlu Boğazı’nın iki yakasını birbirine bağlıyor. Kesme taştan yapılan tek gözlü köprünün ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Bu köprü tarihi öneminin dışında dramatik bir olaya da sahne olmuş. Bu yüzden köprünün hemen yanı başında bir de Şehitler Anıtı bulunuyor.

Diğer Haber

Üzüm Bağlarında Kontroller Devam Ediyor

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik ekipleri …