13 Nisan Cumartesi , 2024

Erzincan’da TURKOVAC Faz 3 çalışması başladı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yerli Covid-19  aşısı TURKOVAC Faz 3 çalışması başladı.

TURKOVAC Faz 3 çalışması  hakkında bilgi veren  Erzincan İl Sağlık Müdür Erkan Hirik, yerli ve milli aşımız olan  TURKOVAC’ın  Faz  3 çalışmasına başlamış bulunmaktayız diyerek konuşmasının devamında şunları kaydetti: ‘ Türkiye’de seçilen  merkezlerdenden bir tanesi de ilimizde ki Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olup  burada gönüllülük esasına dayalı bir şekilde belli kriterlerde ki  bu kriterler  18-59 yaş arasında 2 tane Sinovac aşısını olmuş ve üzerinden 3 ay geçmiş, Covid geçirmemiş hastaların gönüllülük esaslı bize başvurmalarını bekliyoruz. Faz- 3 çalışması olarak bu kriterleri sağlayan hastalarımıza TURKOVAC aşısı yapılacak. Halkımızın desteğini bekliyoruz. İnşallah TURKOVAC ile kendi milli aşımızla bu süreci başarıyla yeneceğimizden eminim’ açıklamalarında bulundu.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Orhan Çimen ise konuşmasında şunları kaydetti:”Yerli ve milli aşımızı  Faz- 3 çalışmasını başlatmak üzere buraya toplanmış bulunmaktayız. Bu sebepten dolayı mutluyuz  gururluyuz. Yaşanan pandemi süreci gösterdi ki yerli ve milli olmak her alanda olduğu gibi salgında da gerekli. Halkımızdan Faz- 3 çalışmasına destek bekliyoruz. Herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Son olarak aşı çalışması hakkında konuşan Erzincan  Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili’ de şunlara değindi: ‘Öncelikle şundan bahsedeyim, salgın halen  devam ediyor. Bu salgından çıkışın tek çaresi de aşı gibi duruyor. Bizde de yerli aşı üretime geçecek Faz- 3 çalışması yapılmaya başlanacak. Yerli aşının Faz- 3 çalışmasını yapacak merkezlerden biri de biziz. Faz- 3 çalışmasını hızlıca yaptıktan sonra insanlar aşılanacak ve yerli aşı seri üretime geçecektir. Bu TURKOVAC aşımız şimdiden hayırlı olsun. Bunu duyurusunu yapmak için toplandık. Ön aşamaları; Faz- 0, Faz- 1 ve Faz- 2 güvenlik aşamalarından geçti. Şimdi daha geniş katılımlı uygulama ile birlikte, yaklaşık 110 aşı uygulayacağız. Karşılaştırmalı aşı çalışması yapıldıktan sonra seri üretimle birlikte, muhtemelen bu aşı devam edecek. Hastalığın ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Belki de grip aşısı gibi tekrar tekrar uygulanacak bir aşı. O yüzden yerli aşının daha sonra ki aşamaları da düşünülerek, hızlı bir şekilde kullanıma girmesi önem arz ediyor. Bu açıdan bütün vatandaşlarımıza başvuru yapmalarını öneriyoruz’ şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …