16 Haziran Pazar , 2024
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG

Erzincan’ın Suyu Ülke Enerjisine Enerji Katıyor

Erzincan’da son 19 yılda 11 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 9957,09 GWh enerji üretimi sağlıyor. Kurulu gücü 264,94 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomiye de katkı sağlanıyor.

DSİ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Doğunun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Erzincan’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 3 adet depolama tesisi ile 210 milyon TL yatırım yapıldığı ve Erzincan’da son 19 yılda 2 baraj ve 1 gölet inşa edildiği belirtildi.

DSİ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada; DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyuna yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla  milletimizin hizmetine sunuyor.Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Erzincan’a son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Erzincan’ın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Erzincan’da inşa edilen 5 sulama tesisi ile 119 bin 590 dekar dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Erzincan’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 179 milyon 385 bin TL ilave zirai gelir artışı sağlandı.

Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Erzincan için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 19 bin 610 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Erzincan zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

Erzincanlı Çiftçimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Erzincanlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Erzincan’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 7 barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Erzincan’da Taşkın Riskini Azaltmaya Çalışıyoruz

Erzincan İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 58 adet taşkın koruma tesisi ile 53 yerleşim yeri ve 950 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 4 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Erzincan’da 2 adet iş tamamlanarak toplam 520 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Erzincan ilinde 30 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır’ açıklaması yapıldı.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …