Erzincan’ın Yeşil Cenneti, Dumanlı Tabiat Parkı Sizi Bekliyor

Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğal güzelliğiyle göz dolduran Dumanlı Yaylası, şehir gürültüsünden uzaklaşıp doğada vakit geçirmek isteyenlerin gözde mekânları arasında yer alıyor. 2017 yılında Türkiye’nin 219’uncu tabiat parkı ilan edilen Dumanlı Yaylası, 8 bin 964 hektarlık alanıyla Türkiye’deki ender Sarı Çam Ormanlarından birisi.  Yaylada oluşturulan sosyal tesisler, yürüyüş yolları ve piknik alanlarının yanı sıra vatandaşlar karavan veya çadırları ile gelerek doğayla iç içe kamp yapma imkânı bulabiliyor.

DUMANLI TABİAT PARKI

2017 yılında 219’uncu tabiat parkı olarak ilan edilmesinin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Refahiye Dumanlı Ormanları Tabiat Parkında; giriş nizamiyesi, beraberinde bilet gişesi ve güvenlik binası oluşturuldu. Alanda; idari bina, konferans salonu, sıhhi tesis binasının içerisinde çadırlı kamp alanı, tuvalet, duş yerleri ve çamaşır yıkama ünitesi ile mutfak inşa edilmiştir. Ayrıca iki kattan oluşan kır lokantası da bulunan tabiat parkında insanların ateş yakıp piknik yapabilmeleri için mangal üniteleri, bulaşık yıkama üniteleri, sulama üniteleri bulunuyor. Parkın içinde misafirlerin anlık ihtiyaçlarına yönelik büfe de yer alırken, misafirlerin rahatlıkla ibadetlerini yapabilmeleri için 200 kişilik cami ve şadırvan da yer alıyor. 10 kilometrelik küp taştan oluşan yürüyüş yolu kenarlarında yağmurlu havalarda insanların sığınabilecekleri 7 adet yağmur barınakları bulunuyor.

15 ADET BUNGALOV EV İNŞA EDİLDİ

İdare ve konuk evinin de bulunduğu Dumanlı Tabiat Parkında her biri 80 metrekareden oluşan bir ailenin doğa ile iç içe rahatlıkla kalabileceği iki kattan oluşan 15 adet bungalov ev inşa edildi. Şuanda halka açık olarak kullanılan tabiat parkında elektrik, su ve küçük çaplı tefrişattan sonra yakın zamanda bungalov evler hizmete girecektir.

Dumanlı Tabiat Parkı; doğal güzelliği, temiz havası, bol soğuksu kaynakları, kamp imkânları ile yaz ve kış turizmine açıktır.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …