21 Şubat Çarşamba , 2024

FİLYASYON’DA ERZİNCAN %100

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından Covid-19 kapsamında 81 ilde yapılan Filyasyon çalışmalarının Erzincan’da % 100 olduğunu açıkladı.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik; “Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca, Filyasyon çalışması kapsamında 81 ilde yapılan istatistikleri paylaştı. Sağlık Bakanlığımızın sitesinde Filyasyon çalışmalarının Erzincan’da % 100 olduğu görüldü. Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu süreçte vatandaşlarımıza şeffaf bilgileri aktarmak adına günlük yapılan çalışmalar ve sürecin ilerleyişi hakkında çalışmaları gündelik olarak açıklayan Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Sayın Bakanımız Fahrettin Koca, Filyasyon yani ( bulaşıcı hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması) diye adlandırılan çalışların istatistiklerini paylaştı. Süreçte ilimizde oluşturduğunuz Filyasyon ekibimizin çalışmalarının % 100 olması bizleri onurlandırdı. Süreç içerisinden gecesini, gündüzüne katarak mücadelemizin kahramanları olan tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımıza şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Koca’nın verdiği bilgilerin ardından gözler Erzincan’daki vaka sayılarına çevrildi.  Edinilen bilgiye göre Erzincan’da 600’ün üzerinde insan evde gözetim altında bulunuyor. Erzincan’da hem Sağlık Müdürlüğü ekipleri hem de kolluk kuvvetleri bu insanları yakın takibe alarak evlerinden dışarı çıkmalarına müsaade edilmiyor.

Filyasyon Nedir?

Filyasyon kelimesi tıpta hastalığın kaynağını bulmak anlamına gelmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir. Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …