20 Ağustos Cumartesi , 2022

Fiyatı da Lezzeti de Göz Dolduruyor

Erzincan’da pazar tezgahlarında yerini almaya başlayan çaşır  mantarının kilosu 300 tl olarak satılıyor. Toplanması bir hayli zahmetli olan mantarın lezzeti, ve fiyatı ise göz dolduruyor.

Erzincan ve Tunceli dağlarında Mayıs ve Haziran aylarında yaygın olarak görülen çaşır mantarı tezgahlardaki yerini almaya başladı. Bitki türlerinin az bulunduğu yüksek kesimlerden getirilen mantarlar vitamin ve besin değeri nedeniyle büyük ilgi görüyor. Çaşır mantarının ehil kişiler tarafından toplanması ve zehirli mantar türleri ile karıştırılmaması yönünde uyarı yapılıyor.

Bitki türlerinin az bulunduğu yüksek kesimlerde görülen bu mantar türü etli ve lezzetli tadıyla yöresel yemekler menüsünde bulunuyor. Erzincan ve çevre illerin yüksek kesimlerinde yetişen çaşır  mantarı halk arasında pek çok adıyla alınıyor.Çaşır, çaşur, çarçur, kırkor, göbek ve mendik mantarı olarak da bilinen mantar türü çok yüksek dağlık kesimlerde, dağ eteklerinde, kurak sahalarda, küçük çayırlık alanlarda ya da taşlık olan pek fazla bitkinin yetişmediği yerlerde görülür.Çaşır mantarının en önemli özelliği ise kalori değerinin düşük vitamin, selenyum ve potasyum gibi değerlerin yüksek olması. Karların erimesi sonrasında keskin kokusuyla fark edilebillen bu mantar türü kendi bıraktığı köklerinden yeniden büyür. Pişirildiğinde çok lezzetli olan çaşır mantarı  diğer zehirli mantarlarla karıştırılmamalıdır. Bu mantarı  bilen kişiler tarafından toplanan mantar Pazar ve market tezgahlarına kadar ulaşılmasını sağlarlar.

Diğer Haber

“Koruyucu Aile” Konulu Seminer Verildi

Erzincan İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından “Koruyucu Aile” konusunda bilgilendirme semineri düzenlendi. …