Geyik, üreticilerimize büyük bir destek bekliyoruz

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, kuraklık destek ödemeleri hakkında basın açıklaması yaptı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, çiftçilerimizin üretim döneminde tarımsal kuraklıktan dolayı ciddi manada gelir kaybı yaşadıklarını söyleyerek, bu açıklanan kuraklık oranları bizleri tatmin etmemiştir dedi.

Açıklamasına devam eden Tamer Geyik, şunları kaydetti: ‘Kuraklık destek ödemeleri kapsamında üreticilerimize 5 parça halinde Ziraat Bankası T.C. kimlik numaralarına göre kuraklık destek ödemesi yapılacaktır. Bu kapsamda T.C. kimlik numarasının  son rakamı 8 olanlar  17 Aralık akşam 20:00 den sonra , T.C. kimlik numarasının son rakamı 6 olan üreticilerimizin 25 Aralık saat 6:00 dan sonra , T.C. kimlik numaralarının son rakamı 4 olan üreticilerimizin 31 Aralık saat 18:00 den sonra , T.C. kimlik numarasının son rakamı 2 olanlar 7 Ocak 2022 tarihinde saat 18:00 den sonra ve T.C. kimlik numaralarının son rakamı 0 olanlar  14 Ocak 2022 tarihinde kuraklık destek ödemeleri hesaplarına aktarılacaktır.

Bakanlık ile yaptığımız görüşmelerde bu kuraklık desteğinin sadece susuz alanlarda verilmesi üreticimizi mağdur edecektir. Çünkü üreticilerimiz sulu alanda üretim yapan üreticilerimizde bu mağduriyetin aynısını yaşamışlardır. Çünkü yağışların olmaması sulu alanda üretim yapan üreticilerimizi de etkilemiştir. Örnek verecek olursak sulama birliğinde su kullanımı talep eden üreticilerimiz 8 sulama yapmak isteyen  4 su verilmiştir. İkinci ürün ekmek isteyenlere para cezası kesilmiştir. Madem kuraklık yoktuysa niye ikinci ürün ektirilmedi. Bunu bakanlığımızın, milletvekillerimizin ve valiliğimizin, il özel idare sulama birliğinin bütün herkesin dikkatini çekmek istiyorum. Burada verilen bu kuraklık desteği susuz alanlarda üreticimizi olduğu gibi sulu alanda üretim yapan üreticimizi de mağdur etmiştir.

17 Aralık tarihinde yapılan bu kuraklık ödemesini çiftçiniz alsa bu tarihte buğdayını nasıl ekecek. İlçelerimize bir bakın. Her tarafta kar yağmış. Bu tarihte bizim üreticimiz nasıl ekim yapacak. Yapılan ödemeler alan bazlı olup ilçe ilçe ödenmiştir. İlçelerde hasar tespit komisyonlar tarafından utulan hasar oranına göre bir ödeme yapılacaktır. Bu ödemelerde 30 ile 100 lira arasında  değişmektedir. Örnek verecek olursak Çayırlı ilçemizde yüzde 70 oranında bir hasar oluşmuşsa 70 lira alacaktır. Şimdi şunu sormak istiyorum. 100 dekar yeri olan bir üreticimiz ne yapacak 7 bin lira alacak. Bugün bir çuval üre gübrenin fiyatı 730 lira olmuş. Bu kesinlikle üreticimizi sevindirmemiştir. Bu fiyatların tekrar yeniden güncellenmesi ve sulu alanda üretim yapan üreticilerimize ayrıca bir destek verilmesi gerekmektedir. Üreticimizi şuan girdi maliyetleri çok zorlamaktadır. Besi , süt üretimi yapan üreticilerimizde bu fiyatlardan nasibini almıştır. Derhal bu fiyatlara bir an önce frenleme ya da üreticilerimize büyük bir destek açıklanması gerekmektedir’ dedi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …