Geyik, üreticilerimizin pancar parası bir an önce ödenmeli

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, üreticilerin pancar parasının ödenmediğini dile getirerek, firmanın üreticilerin pancar paralarını bir an önce ödenmesini istedi.

Yaşanan durum hakkında açıklama yapan Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Konuşmasının devamında  Geyik şunları kaydetti:  ‘Erzincan Şeker Fabrikası 2018 yılında özelleşme kararıyla özelleşerek satıldı. O günden bugüne üreticilerimizin ürettikleri şeker pancarının ne avans ne de pancar parası gününde ödenmedi. Şuanda da 2021 yılında üreticilerimiz şeker pancarlarını hasat edip fabrikaya teslim ettiler.Yaklaşık 2 aydan bir süredir pancarları teslim edildi. Şeker fabrikası 01.01.2022   tarihinde pancarları işleyerek üretimini durdurdu. Şuan da sözleşme gereği üretilen son pancarın kantara tesliminden  60 gün sonra pancar parası ödenir deniyor. Ama şuan da şeker fabrikası üreticilerimizin pancar parasını daha ödemedi. Bahar mevsiminde gelmesiyle birlikte üst gübreleme ve pancar yerlerinin hazırlanması  başlayacak. Yalnız üreticilerimiz pancar paralarını almadıklarından dolayı gübrelerini alamıyor, traktörüne  mazot alamıyor. Firma bir an önce üreticilerimizin pancar bedellerini ödemesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgilide gerekli girişimlerin yapılması ve üreticilerimizin pancar bedellerinin bir an önce ödenmesi gerekmektedir. Bu konuda bütün yetkililere sesleniyorum. Üreticilerimizin hakkı olan pancar bedellerinin bir an önce ödeyin’ diye konuştu.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …