HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası Erzincan Şube Başkanlığı 3. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası Erzincan Şube Başkanlığı 3. Olağan Genel Kurulu, HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haliil Özdemir’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen genel kurul divan kurulunun belirlenmesi sonrası saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti.HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir divan başkanı olurken divan üyeleri Erzurum Şube başkanı Şahin Girmenç, Malatya Şube başkanı Bünyamn Geleri ve Sivas Şube başkanı Nihat Şimşek yaptı.Divan başkanı HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir yaptığı açılış konuşmasında, genel kurulumuz Erzincan şubemize, HAK-İŞ camiamıza, işçilerimze, çalışanlarımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum. Allah daha nice genel kurulları birlikte yapmayı nasip eylesin” dedi. Genel kurula yeni üyellerinde katıldığını belirten Özdemir, Biz Türkiye’nin en büyük işçi sendikasıyız. 250 bin den fazla üyesi olan 60 şube başkanlığı 10 tane il başkanlığı ile devasa bir teşkilatız. Sizlerde Erzincan’dan destek oluyorsunuz. HAK-İŞ yaptığı genel kurullar her zaman birlik beraberlik içerisinde yapılmıştır. HAŞ-İŞ’ in olduğu yerde kavga olmaz, didişme, itişme olmaz. Bizde her zaman beraberlik vardır kardeşlik vardır” dedi.

Daha sonra telekonferans ile toplantıya bağlanan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Emekçileri ‘Ülkemizin Geleceğinin Mimarları’ Olarak Nitelendirdi.

Aslan konuşmasında, Ülkemizin tarihi coğrafyası ve uluslararası arenada, yeniden tüm mazlumların umudu, barış ve merhamet adası olarak duruş sergilediği bir dönemde, medeniyet işçilerinin alınteri ve emeklerinin oldukça önemli olduğunu ifade eden Arslan, “Tarih yeniden canlanıyor, coğrafyalar yeniden çiziliyor. Tarihin bu kırılma ânında alınteri ve emek dökenler, ülkemizin geleceğinin mimarları olacaktır. Dünya Emekçilerinin Başarısı Küresel Emeğin Güç Birliği ile Mümkündür.Emekçilerin medeniyet tasavvurunun sınırlarımızın ötesine uzanarak küresel emek hareketiyle bütünleşmesi sonucu HAK-İŞ’in Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC)’un etkin ve saygın bir üyesi olduğunu belirten Arslan, dünya emekçilerinin başarısının küresel emeğin güç birliği ile mümkün olacağını söyledi.

Küresel emeğin güç birliği için HAK-İŞ’in uluslararası emek hareketiyle aynı hedefe yönelerek ortak birikim ve tecrübeyi zenginleştirmeye çalıştığına işaret eden Arslan, Konfederasyonumuzun evrensel taleplerini şöyle yineledi: “Kimsenin geride kalmadığı bir dünya, herkes için refah, herkes için düzgün ve iyi bir iş, daha adil gelir dağılımı, içerisinde, insan olan, emek olan, alın teri olan yeni bir sosyal sözleşme istiyoruz.”Arslan, HAK-İŞ’in yerli, milli ve aynı zamanda küresel bir emek hareketi olarak emekçilerin gücü ve umudu olmaya devam ettiğini söyledi. “Taşıdığımız yük, emekçilerin üzerimizdeki vebali, onların gözyaşı ve alınterinin manası ve ağırlığı altında bir vicdan ve merhamet çeşmesi olduğumuzu asla unutmadık” diyen Arslan, emek mücadelemizin vicdan ve merhamet üzerine oturtulduğunu kaydetti.Arslan, “Ruhu inşa edilmemiş bir sendikal anlayış, dünyayı inşa edemez. HAK-İŞ’in emek mücadelesi; medeniyet inşasına yüzyılımıza özgü bir alınteri katkısı, fedakârlığı ve sorumluluğudur diyerek yeni yönetime başarılar temennisinde bulundu.Daha sonra toplantıya katılım sağlayan ve söz alan Genel merkez kadın komite başkanı Hatice Ayhan, son zamanlarda artış gösteren kadına şiddet ve kadın cinayetlerini kınadıklarını belirterek HAK-İŞ ve sendikaların kadın komitesi faaliyetleri konusunda görüşlerini aktardı.

Son olarak konuşmalarını yapan Hizmet İş Sendikası Erzincan Şubesi başkanı Harun Mutlu, “13 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren HİZMET-İŞ sendikası Erzincan şubesinin 3. olağan genel kurulunu yapma gururunu yaşarken görev süremiz boyunca  bizi yanlız bırakmayan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Mutlu konuşmasında, “küreselleşmenin ve hızlı değişimin yaşandığı bir dünyada mutlak suretle ülkemzde de hızlı değişim ve dönüşümün yaşandığına şait olmaktayız. Bununla birlikte sivil toplum kuruluşu olarak sendikalar ülkemzde öneml i bir misyonu üslenmektedirler. Bu noktadan hareketle sendikalar, işçi çıkarlarının korunmasının yanında ülke sorunlarına ve demokrasiye dair görüşlerin ve duruşlarını göstermektedir. Hiç Şüphe yok ki HİZMET-İŞ sendikası bu doğrultuda hareket etmektedir. Sizlerin verdiği destekle HİZMET-İŞ ve HAK-İŞ güçlenerek Türkiye’nin de güçlenmesine katkı sağlayacaktır.HİZMET-İŞ Sendikasının yüklenmiş olduğu bu zor göreve bizde dahil olarak, ‘’DERTLERİNİZ DERDİMİZDİR’’ diyerek Erzincan şubemzi yarınlara daha güçlü olarak taşıyacağımızı düşünüyorum.Değerli yöneticilerimizin ve siz kıymetli delege arkadaşlarımın huzurunda açık olarak söylüyorum ki gücümüzü büyütmek için hiç bir üyemize, çalışma arkadaşlarımıza, ayrım yapmadan haklarını koruyarak sendikamızı daha güzel günlere taşıyacağız. Bugün birbirimize söz verelim, geleceğe beraber yürüyelim. ben yerine biz duygusunu gönüllerimize taşıyalım. Şunu unutmayalım ki değerlerimizi yüceltmek siz değerli kardeşlerim, çalışma arkadaşlarım sayesinde olacaktır. Tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …