19 Haziran Çarşamba , 2024

Hem çiftçiyi hem de tüketiciyi düşünmek lazım

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve beraberindeki heyet ile Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik’i ziyaret ettiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla  Erzincan’a gelen  CHP heyeti kentte incelemelerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  tarımdan sorumlu başdanışmanı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Antalya milletvekili Aydın Özer ile birlikte ziraat odasını ziyaret etti.Heyet, Erzincan’da tarım ve hayvancılıkta yaşanan sıkıntılar konusunda Geyik ’den bilgi aldı.

Yapılan ziyarette konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bugün geniş bir ekiple Erzincan’dayız. Çiftçinin sorunlarını çözebilmek en önemli gördüğümüz konulardan geliyor. Çiftçi mutlu üretim yapmalı’ dedi. Konuşmasına devam eden Sarıbal şunları kaydetti: ‘Toprak mahsulleri ofisi çiftçimizi desteklemiyor. Şuan ekim zamanı kışlık ürünlerde. Çiftçi diyor ki gübresiz buğday üretemem beni destekle, gübre sabit olsun kur farkı olmasın. Üretmeyen bir Türkiye olmayalım. Arpa, buğday üretelim bu şekilde iç piyasa etkilenmesin. Çiftçimiz üretecek ve kalkınacak ki ülkemizde yetsin kendine. Bir ülke de tarım önemseniyorsa bütçe ayrılmalı ve destek olunmalı tarıma. Mazota gelen zam ile  çiftçimiz fazla para ödüyor . Yapılan destek yetmiyor. Çiftçi bu koşullarda tarım yapamaz. Erzincan tarım kenti bir çok ürür var. Erzincan yoksa tarım da yok tarım önemli planlama iyi yapılmalı Erzincan’da. Çiftçi süt ve et durumunda da yem fiyatları karsısında yarışamıyor. Hayvancılık kan ağlıyor. Yem pahalı ve çiftçi zarar ediyor. Buğday ekemiyor gübre mazot yüksek fiyatlara ulaştığı için çiftçi bu koşullar altında çok zorlanıyor ve kazanamıyor. Doğru destekleme iyi planlama yapılarak çiftçimizin sorunu azalacaktır.’ Dedi.

Antalya Milletvekili Aydın Kurt ise konuşmasında: ‘ girdi maliyetlerinde çok aşırı bir artış var. Çiftçilerimiz desteklenmeli bu şekilde yükünü hafifletmiş oluruz. Bu maliyetlerle gidilirse çiftçi bunun altında çok ezilir. Hem çiftçiyi hem de tüketiciyi düşünmek lazım.’ Diye konuştu.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasında şunlara yer verdi: ‘ Bilindiği üzere Erzincan tarım ve hayvancılık şehri bu konuda bizleri ziyaret edip üreticilerimizin derdini soran milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Son bir yılda artan girdi maliyetleri  çiftçilerimizi ve üreticilerimizi olumsuz bir şekilde etkilemiş oldu. Bizler üretmek istiyoruz. İnsanların sofralarında gıdalarının eksik olmamasını, daha ucuza tüketmelerini istiyoruz. Ama gübre, elektrik, ilaç ve yem de girdi maliyeti aşırı derece de arttı. Bu artışları ana muhalefet partisi sahaya inerek üreticilerin yasadığı sorunları tespit etmek amacıyla bu ziyareti  gerçekleştiriyorlar. Bakanlığımız bize 4 kalemde yardımcı olsun. Mazot gübre de yem de fiyatları yarı fiyatına versinler. Biz bu desteklerle daha iyi üretim yaparız.’ Şeklinde konuştu.

 

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …