13 Nisan Cumartesi , 2024

“Hiç Kimse Ben 20 Yıl Öncesine Göre Kötü Durumdayım Diyemez”

Erzincan’da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati’nin katılımıyla İş Dünyası ve STK temsilcileriyle İstişare Toplantısı yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, bir dizi ziyaret ve toplantılara katılmak üzere Erzincan’a geldi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Erzincan ziyareti kapsamında İş Dünyası ve STK temsilcileriyle İstişare Toplantısında buluştu.

AFAD toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati’nin yanı sıra Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Valisi Mehmet Makas, İş Dünyası ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas: “Bir çalışma programı dâhilinde bugün Erzincan’da inşallah ağırlıklı olarak ekonomi ve varyantları ilgilendiren konularda Sayın Bakanımızın fikirleriyle inşallah aydınlanacağız.

Sayın Bakanım Erzincan dekları çok kuvvetli olan İzmir’de de, İstanbul’da, Bursa’da büyük şehirlerde gurbetçisi yoğun olan bir kentimiz. Bu özelliğimiz malumunuz tarihsel süreçte geçirmiş olduğu depremler sonrası göç vermiş ancak hiçbir zaman memleketti sıla-i rahim ruhunu da terk etmeden buradan kopmayan hemşehrileri olan bir kentimiz. Kentimizde asıl sektörümüz tarım ve hayvancılık. Yine sayın vekillerimizin de katkılarıyla doğa sporları ve turizm noktasında da gelişmeler kaydedildi. Yine son 5-10 yılda da madencilik ve madenciliğe dayalı sanayileşme noktasında da yol kat ediyoruz. Tabi Erzincan’ımızın bir diğer güzelliği Başbakanlar yetiştirmiş bir kent. Yakın zamanda rahmeti rahmana yolculadığımız Yıldırım Akbulut Başbakanımız. Yine her zaman bizlere mihmandar olan öncü olan her daim yanımızda yer alan Türkiye’nin gururu Binali Yıldırım Başbakanımızın da nimetleriyle, sizlerinde destekleriyle çok güzel yatırımlar almış bir kentimiz. Yeterli değil ama inşallah güzel mesafeler kat edeceğiz. Ben 2017 yılında burada kaymakamlık görevini ifa ettim. 2020 yılında tekrardan geldiğimde emin olun Erzincan’ı tanıyamadım. Almış olduğumuz yatırımlarla, su içinde balık misali belki hemşehrilerimiz onu çok hissedemeyebilir ama müthiş mesafeler kat etmiş bir kentimiz. İnşallah zatıâlinizin ziyaretleriyle de çok daha güzel işlere imza atacağımıza ben inanıyorum” dedi.
CİDDİ MANADA BİR TOPARLANMA VAR

Daha sonra konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise: “Erzincan Medine’yi Münevvere’nin vakfiyesidir. Bura için kim bir çivi çakarsa hem bu dünyada hemde ahirette inşallah karşılığını alacağıdır. Zaten başımız sıkıştığı zaman her zaman sizlerin yanına geliyoruz. Sizlerin Erzincan’ı, Erzincanlıları hiçbir zaman geri çevirmediğinize şahit olduk. Allah sizden razı olsun. Tabi ekonomimiz darbe girişimine rağmen, küresel saldırılara rağmen afetler koronavirüse rağmen Allah’a hamd olsun toparlanma sürecine girdi. Milletvekilimizle, İl Başkanımızla bütün ilçeleri köyleri gezdik. Allah’a hamd olsun ciddi manada bir toparlanma var. Tabi sorun küresel çözüm ulusaldır. Vatandaşını ezdirmeyen ender ülkelerden biri Türkiye’dir. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah 2023 yılında yerli otomobilimizle, nükleer enerji santralimizle, doğalgaz rezervimizle inşallah inanıyorum ki hem iş dünyamız hem milletimiz çok rahat bir nefes alacaktır” dedi.

BALLI BARAJINA ÖDENEK İSTİYORUZ

Ardından konuşan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise: “Pandemi ülkemizi de etkiledi ama Sayın Cumhurbaşkanımızın şehir hastaneleri dediği biraz daha diğer ülkelere göre hastalığı biraz daha rahat geçirdi. Onun için Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi arz ediyorum. Ayrıca Erzincan’da da ek hastahanenin yapılması pandemiyi daha rahat geçirdi. Bunun içinde Başbakanımıza teşekkür ediyoruz. Pandemi sağlık ve psikolojimizi etkilemekle kalmadı. Ekonomimizi de büyük yaralar açtı. Onun için devletimiz tasarruf tedbirleri alarak bunu sarmak için var gücüyle çalışıyor. Sadece pandemi değil dünyada dengeler değişti. İklimler mevsimler değişti. Seller oldu orman yangınları başka felaketler ama ülkemiz güçlü ülkemiz lider ülke. Her yere yetişecek şekilde gücü olduğunuzu bilmenizi istiyorum.
Bu dönemde elbette birlik ve beraberliğimizi daha fazla korumalıyız. Biz TBMM tatile girdikten sonra bölgelerimize gidiyoruz. Şöyle bir program yaptık. Hem sivil toplum kuruluşlarımızla, odalarımızla, esnafımızla, vatandaşlarımızla görüştük. Dertlerini problemlerini önerilerini aldık. Elbette şehrin emektarlarına daha fazla empati yapacağız, daha fazla sempati duyacağız buna birlikte karar verdik. İnşallah bundan sonra daha da birbirimize kenetleneceğiz. Bir takım sorunlarımız var. Bunlar içinde çabalıyoruz uğraşıyoruz. Kamu yatırımlarını alt yapıları çözülebilir problemleri tartıştık. Bunlarla ilgili problemleri de çözmeye çalışıyoruz.
Sayın Bakanım siz buraya gelmişken halkımız diyor ki ekonomiye, hayat pahalılığına sebebini anlayamadığımız zamlara işsizliğe çözüm bulun. Biz de size tekrar iletiyoruz. Kamu yatırımlarının ödenek ihtiyaçları var. Ama biz arkadaşlarımızla şöyle bir karar verdik. En önemli yatırım sulama olduğu için Ballı Barajına ödenek istiyoruz. Bunu sakın unutmayalım. Çünkü Erzincan tarım, hayvancılık, tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi üretim ve turizmle kalkınıyor. Bunun içinde sulama çok önemli bizim acilen Ballı Barajını bitirmemiz lazım. İkincisi de tabi tarımı geliştirmek için sera yapmamız lazım. Daha fazla sera için bunlarla ilgili tabi sizi gelecekte de yoracağız. Onun için bu konularla ilgili Erzincan’ın nasıl gelişeceğinin tespiti yapıldı. Dolayısıyla bu konularda desteğinizi bekliyoruz. Şehrimize ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz” dedi.

SON 19 YILDA 9,5 MİLYONLUK BİR İSTİHDAM ARTIŞI SAĞLANDI

Son olarak konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati ise: “Erzincan birçok yatırımı hak ediyor. Özellikle de Başbakanları açısından bilimler onu geride Binali Bey zaten İstanbul’dan tanıdığımız, değer verdiğimiz bir büyüğümüz. Yatırımları da hak etmiş ve almış AK Parti iktidarı boyunca 18 yılda, 17 milyar liralık yatırım almış. Ciddi bir yatırım. Az önce Valim ifade ettiler, birkaç yılda değişimi gözlerinize görebiliyorsunuz. Kişi başına düşen gelir açısından da Türkiye’nin ortalamasına yakın bir şehrimiz. İhracat biraz daha geliştirilmesi gerekli. İş insanlarımızın, iş dünyamızın, gerek hükümet ve gerek merkezi daire ve buradaki temsilcileriyle biraz daha gayret gösterelim. İnşallah ihracatta da önemli adımlar atacağız. Bu şehir tulum peyniriyle, cimin üzümü ile Erzincan kesme kadayıfıyla, Kemaliye Eğin ucuyla Türk patent enstitüsünden coğrafi işaret tescil belgesi de alan bir şehir. Sanayide var. OSB’miz var. 1 adet proje aşamasında olan Tarıma Dayalı İhtisas OSB’si ki buna çok önem vermemiz gerekir diye düşünüyorum.
Çünkü vekilimiz de ifade ettiler, tarıma dayalı hayvancılığa dayalı merkezi olan bir şehir burası. Bu ikisini de merkeze alarak onu sanayiye dönüştürecek, işletme mantığında dönüştürecek adımın atılabilmesi için bu ihtisas OSB nin bir an önce bitirilmesi ve birlik taşımasının geçmesi temennimizdir. İşletme ileride tarıma dayalı bir işletme mantığı ile sürdürülebilir bir tarım ve geleceğe yönelik altınlarla da inşallah önemli bir ben mesafeyi kat etmiş olacak Erzincan.  Eğitime de elbette ki önem verildi.
250 milyon liralık bir yatırım sayısı arttı. Yüzde yetmiş üzerine çıktığı gerek yapılan, açılan üniversiteler gerek Binali Yıldırım üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi gerek Devlet Hastanesi bugüne kadar sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu başarılı Erzincan’daki örneklerinden bir tanesi. Ulaşım ve Altyapı deyince Binali Yıldırım değil akla gelir, Demiryolları deyince Süleyman Karaman akla gelir.

İnşallah Ankara Sivas yüksek hızlı trenin devamı aşamasındaki Sivas Erzincan demiryolu projesini de o Sultanbeyli üzerine birlik olsa o bize dedi, biz de bunu Süleyman bey hep beraber takip edelim. Çünkü Erzincan hakikaten bu demiryolu meselesinde en önemli öncelikle sırasında gelmesi gereken bir şehir. Kent içi tramvay için çalışmaların devam ettiğini gördük. Çevre ve şehircilik anlamında da TOKİ tarafından 12 Bin 412 konut inşa edildi. Zaten şehre girişinizde bir planlı şehri de çok görmüş oluyorsunuz. Tarımsal destekler 2020 yılında 85 milyon lirayı aşmış durumda. Hayvancılık ve arıcılıkta da yaklaşık 78 bin olan arı kovanı sayısı 100.000’e çıkmış durumda. Ormanlar sadece Ege-Akdeniz ve Karadeniz’de değil Erzincan’da. Erzincan’da da ormanlarımız var ve Erzincan’da yaklaşık 920 Bin dekar alana 61,5 milyondan fazla ağaç dikildi. Büyümeye baktığımız zaman Erzincan’da Türkiye’nin ortalamasıyla büyüyor. Ama biraz da Türkiye’nin rakamlarından bahsetmek istiyorum.
Satın alma gücü paritesine göre Türkiye 2002 yılında 17’ci sıradayken bugün çok şükür 11. Bakın küresel ekonomi geçen gün 103,2 buçuk ticaret hacmi %8 daraldı. Küresel doğrudan yabancı yatırımcı girişleri bütün dünyada %35 azalan ama buna rağmen Türkiye 2020 yılında Çin ile birlikte G20 de pozitif bir yer ve ayrıca bir ülke oldu. İlk çeyrek büyümemiz 2021’de 7,2. Şimdi  çeyrek büyümemiz 21,7. Ben hemen her hafta bir ile gidiyorum. Türkiye ikinci çeyrekte baz etkisi ile ve ölçü göstergelerinde bize verdiği ipuçlarıyla yüzde girmeleri üzerinde büyüyecek demiştir.

Yüzde yirmi küçülen 12 çeyrek karşılaştırması var. Türkiye geçen yıl aynı çeyrekte 9,9 küçücükken bugün ilgili bir gecelik Türkiye bulunduğu coğrafi ortam ve coğrafya avantajlarla kaderini en iyi şekilde yöneten ülkelerin başında geliyor ve hızlı bir şekilde uyum sağlıyor. kolaylar dünyada her ülkenin alabileceğim bir imkan değil Türkiye’nin böyle Anadolu’dan kaynaklanan geçmişten tevarüs eden ve coğrafi konum itibariyle de ki özelliğinden kaynaklanan bir avantaj. Türkiye inşallah bugünkü baktığımız zaman 3 çeyrekte de önemli bir büyüme katkısıyla karşı karşıya kalacaktır. Yani üçüncü çeyrekte de büyüyecek diyoruz. Çeyreğe göre %100 3,7 artarak 54 bine çıktık. Ödeme bilgisi ile 9 yılın zirvesine çıktı. Çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre toplamda 100 de 22,7 arttı. Hizmetler sektöründe de salgının olumsuz etkileri bertaraf edildi.
İnanıyorum çünkü özellikle iş insanları sadece kendi yörenizde iş yapmıyorsunuz artık. Türkiye küçük bir köy, dünya küresel olarak bir köye dönüştü. Her an her şeyi izleyip takip edip satım yapabiliyorsunuz. Bir sonunda günkü heyecanla gittiğimizde büyümeyi çok farklı rakamlarla İnşallah görmüş olacağız.
2023 yılında gelirken inşallah 1 trilyon doların üzerine çıkar bir milli gelire sahip bir ülke haline getirmiş olacağız. Türkiye’nin sanayi çarkları dönüyor ve ihracat sayesinde büyümemizi de tetikliyor. Çok önemli atılımlarımız var. 11 milyar doları aşan bir ihracat gelirimiz var. Cari açığımız da 2020 sonunda 37,3 milyar dolardı. Bu yıl Temmuz ayı itibariyle 30 milyar altına 117-118 milyar dolara gerilemiştir.

Kamunun planlaması ile işadamını planlaması arasındaki fark yoktur. İş insanı güven ve istikrarı bakar varsa yapacağı yatırımlar karşılığını belli bir zaman sonra alacağını çok iyi bilir ve öncesinde atılmış olan adımlarında hangi yöne matuf adımlar olduğunu da görür, yaşar, plandadır. Programını da ona göre yapar ve geçmişte atılan adımlar aslında gelecekte nelerin yapılacağını hangi düşüncelerin olacağına da bir işaret. Geçen yıl küresel olarak yaşanan krizde az önce Burhan vekilimiz güzel bir ifade de bulundu. Sorun küresel, çözüm bulursak evet Türkiye kendi ulusal çıkarları neyi gerektiriyorsa adımlarını ona göre atar.  Kim ne demiş, kim ne yapmış. Ulusal çıkarlar ister ekonomik olsun ister siyasal olsun ister Uluslararası politika alanında olsun çıkarlarınız, neyi gerektiriyorsa ona göre adım atarsınız. Türkiye’de ona göre adım attı ve Türkiye Dünyanın 1973- 2008 krizlerinde yaşadığı gibi sorunları ne olduğunu bilen ve ona karşı atılacak adımları da ne olduğunu bilen bir tavırla geçen yıl ekonomi yönetimi olarak Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde adımlarını attık. Bu adımlarla öylesine bir hareket sağlam ve ki işletmelerimiz işine devam etti. Çalışanlarımız işine devam etti. Her türlü dükkândan işletmelerimiz ve çalışanlarımız faydalandı.
Mesela konkordato ilan eden işletmelerin sayısı krize rağmen tam tersi bir durumdur. Krize rağmen düştü. 2018’de 1109, 2019’da 905, 2020’de 280 olan konkordato ilan sayısı bu yılın ilk 7 ayında 167 ye düştü.

Kadınları ve genç istihdamını desteklemek için de yatırım teşvikleri, sosyal güvenlik prim desteği süreleri uzatıldı. 75 liralık asgari ücrete bu yıl veriyoruz vermeye devam edeceğiz. Kredi kefaleti ile 100 bin liralık krediyi erişim imkânı sağlandı. Son 19 yılda 9,5 milyonluk bir istihdam artışı sağlandı. Ekonomi reform paketini biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız Mart ayında açıkladı bundan Haziran ayı itibariyle 35 tane işlemin 33’ü eylem planı olarak uygulanmaya başlandı ve 56 bölgede ve KYK kredilerine yani Erzincan’da kapsayan bölgelerde kredilerinde öncelik verildi. KDV indirimini ilgili sektörlerde uzattık. Geçen yıldan bu yıla kadar 675 milyon liralık destek sağladı. Bütçeden ve çeşitli konulardan 151 milyar liralık ve yılsonu tahmini olarak da 195 milyar bir ara yüzde 3,5’a tekabül ediyor. Doğrudan destek yapılandırma kanunu biliyorsunuz çıkardık. Faydalanmış olan ilk ödeme süresini de kaçırmamaya dikkat edelim diyorum.
Hiç kimse ama hiç kimse ben 20 yıl öncesine göre kötü durumdayım diyemez. Emeğinizin karşılığını 3 gün sonra değil uzun bir zaman sonra alacağınızı biliyorsunuz. Kararlı olmak lazım geçmişten bugüne yaşanmışlıklar ve bundan sonra geleceğe bakışımız Türkiye’nin coğrafyasında nereye gelecek göstermesi açısından en önemli işarettir” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …