19 Haziran Çarşamba , 2024

“İklim Değişikliği ve Geleceğimiz” Konulu Toplantı Yapıldı

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimince yürütülen; fidan dikme, atık pil toplama, atık bitkisel yağ toplama etkinlikleri gibi çevre farkındalığına yönelik birçok etkinliği içeren “Çevreye Duyarlı Nesiller İçin Projesi” toplantısı gerçekleştirildi.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimince yürütülen; fidan dikme, atık pil toplama, atık bitkisel yağ toplama etkinlikleri gibi çevre farkındalığına yönelik birçok etkinliği içeren “Çevreye Duyarlı Nesiller İçin Projesi” kapsamında Şubat ayı etkinliği olarak TEMA Erzincan İl Temsilcisi ve Binali Yıldırım Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yazar’ın katılımıyla öğretmen ve öğrencilere “İklim Değişikliği ve Geleceğimiz” konulu çevrimiçi toplantı gerçekleştirildi.

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yazar, iklim değişikliğini azaltacak yönde ne tür faaliyetlerde bulunabileceği, yaşam biçimini nasıl değiştirebileceği öğrenilmesi gerektiğini ve bunun için de ilk şartın iklim değişikliği konusunda bilgilenmekten geçtiğini, ancak bu şekilde iklim değişikliği sürecini kavrayabilmenin önemine değindi.

Harekete geçmenin bu süreçte önemli olduğunu, yanımıza pet şişe yerine matara ile su almanın, marketten poşet almaktansa yanımızda bez çanta bulundurabilmenin, enerji tasarrufu için şarjlı piller kullanabilmeyi belirten Yazar, kullanılan bir ürünün farklı formatlarda nasıl kullanılacağını tespit edip israfın önüne geçmenin de gerekliliğini vurguladı. Yazar ayrıca, plastik kullanımının ve tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiğini ayrıca fosil yakıt tüketiminin artışını önlemek adına bisiklete binmenin ya da toplu taşıma araçlarını kullanmanın önemini de vurgularken tüm bunları sadece kendi adımıza değil dünyamızda yaşayan tüm canlılar için yapmamızın zaruri olduğuna değindi. TEMA Vakfının çalışmalarından, sıfır atık yönetiminden ve enerji tasarruf yöntemlerinden etraflıca bahseden Yazar, öğretmen ve öğrencilerin sorularını cevaplayarak toplantıyı sonlandırdı.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …