20 Mayıs Pazartesi , 2024

İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Sene Sonu Toplantısı Yapıldı

2021-2022  Eğitim Öğretim Yılı İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Sene Sonu Toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün başkanlığında başlayan toplantıda, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının değerlendirilmesi yapılarak, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimi ele alındı.

Temel eğitim düzeyi hedefleri ve özellikle okul öncesi okullaşma rakamları, “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi”, ilkokul-ortaokullarda karşılaşılan sorunlar, okul kayıt alanlarının e-okul sisteminde güncellenmesi, “Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi” ile mesleki teknik eğitimde Bakanlığın özellikle tarım alanında ciddi destekleri ele alındı. Bu hususta Milli Eğitim Bakanlığının, mesleki ve teknik eğitimin tarım branşında Konya’da geniş katılımlı bir toplantı yapacağı hatırlatıldı. Mesleki ve teknik eğitime yönelik hedefler ve karşılaşılan sorunlar ele alınarak, mesleki eğitimin güçlendirilmesi, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında mesleki teknik eğitime kayıtlar, açılacak alan ve dallar üzerine görüşmeler yapıldı.

Toplantıda 2022 yılı LGS sınavının değerlendirilmesi yapılarak, LGS sonrası tercih ve danışmanlık hizmetleri konusunda hassasiyet gösterileceğinin altı çizildi. Sınavlar öncesi Ölçme ve Değerlendirme Merkezi, oluşturduğu soru havuzu ve öğrencilere hazırladıkları deneme sınavları ile büyük katkı sağlandı. LGS sınavında, öğrencilere sınav öncesi ulaştırılan kaynak kitapların bu başarıda büyük payı bulunmaktadır. Bakanlık  tarafından 2021-2022 eğitim öğretim döneminde temel eğitim de 5-6-7-8 sınıflar ile Ortaöğretim de 9-10-11-12 sınıfların tamamına kaynak kitap gönderilmiş olup,  I. dönemde 48.560, II. dönemde 32.453 ve toplamda 81.103 adet yardımcı kaynak kitap dağıtıldı. Ayrıca yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinde her ay tüm eğitim kademelerine yönelik olarak yardımcı kaynak destek paketi yayınladı. Yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ve YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer aldı.

Bir diğer gündem maddesi olan okul kütüphaneleri zenginleştirilmesi üzerinde durularak, “Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi”ni hatırlatan Gün, STK’lara seslenerek bu kütüphanelerin kitapla doldurulması çağrısı yaptı.

Destekleme ve yetiştirme kurslarının genel değerlendirilmesi yapılarak yaz okulu ile yaz destekleme ve yetiştirme kursları üzerinde duruldu. İlk defa Matematik ve İngilizce sınıflarının açılacağı bilgisi paylaşılarak, 4. sınıftan 12.sınıfa kadar tüm öğrencilerin bu kurslardan faydalanabileceği belirtildi.

Toplantının ilerleyen kısmında şu başlıklar üzerinde duruldu:

Din öğretimi alanındaki hedefler  ve karşılaşılan sorunlar, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında imam hatip ortaokulu ve imam hatip liselerine kayıtlar, genel ortaöğretim hedefleri ve sorunları, sınavlı ve sınavsız öğrenci alacak genel liselerin kapasiteleri ve kayıtları, okul rehberlik ve özel eğitim hedefleri, öğrenci rehberlik hizmetlerinin önemi, Millî Eğitim Bakanlığı  Bilim ve Sanat faaliyetleri çalışmaları, hayat boyu öğrenme çalışmaları, yürütülen faaliyetlerin genel değerlendirilmesi, yaz tatili döneminde yapım, bakım ve onarım çalışmaları, ilçelerdeki yatırımların takibi ve son olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında yapılması planlanan ortak sınavlar hakkında görüşmeler yapıldı.

Gün’ün iyi dilek ve başarı temennileri ile toplantı sona erdi.

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …