İlkyardım Farkındalık Eğitimleri Verilecek

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, Şube Müdürleri Yalçın Türkyılmaz, Abdullah Şahin ve Hüseyin Erol’la birlikte Erzincan Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2018 yılında açılan ilkyardım eğitim merkezini ziyaret etti.

 

Ziyarette açılış sunumunu İlk Yardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Aliasker Özbey yaptıktan sonra, kurs merkezi hakkında bilgiler veren Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Karadaş, “2018-2019 Eğitim ve öğretim yılından itibaren eğitimlerini sürdüren merkezimiz, 2020 Mart ayına kadar 625 İlkyardımcı yetiştirmiştir. İlkyardım sertifikaları ve İlkyardımcı kimlikleri kendilerine verilmiştir. Covid 19 Nedeniyle ara verilen eğitimlere 25 Ocak 2021 tarihinde tekrar başlanmıştır. İlk etapta birinci gün online olarak düzenlenen eğitimlerin ikinci günleri sonradan yüz yüze olarak tamamlanmıştır. 2021 Ocak ayından bugüne kadar bugün de dahil olmak üzere 1000 Okul Projesi kapsamındaki tüm öğretmen ve idarecilere bu eğitim verilmiştir. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “Çocuklarımız İlkyardımla Daha Güvende” projesi bizzat bakanımız Sayın Ziya SELÇUK tarafından başlatılmıştır.  1000 Okul Projesi ve bu proje ile birlikte ilimize 2021 yılı için 800 öğretmenin eğitimden geçmesi bakanlığımız tarafından planlanmıştır. 2021 Ocak ayından itibaren yaklaşık 300 kişi bu eğitimi almıştır. Eğitmen sayımızın yetersizliği nedeniyle Müdürlüğümüz destek hizmetleri birimince bakanlığa iki eğitmen adayı teklifi gönderilmiştir. Bu arkadaşlarımızın aramıza katılması ile birlikte ilimize tahsis edilen 800 kişiyi tamamladığımızda 1425 kişilik büyük bir ilkyardım ailesi olacağız” dedi.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, yaptığı konuşmada “Merkez ve İlçelerimizden ulaşamadığımız okulumuz ve kurumlarımız hemen hemen kalmadı. İl Milli Eğitim çalışanlarımız, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarımız, Öğretmenevi çalışanlarımız, Halk Eğitimi Merkezi çalışanlarımız ve Rehberlik Eğitim Merkezimize kadar her kurum ve kuruluşumuza ulaştık, ulaşmaya da devam ediyoruz.

İnşallah bu pandemi sürecini atlatırsak; 1000 okul projesi kapsamındaki tüm öğrencilerimize belli bir plan dahilinde iki ders saati ile sınırlı olmak üzere “İlkyardım Farkındalık Eğitimleri” vereceğiz.  Daha önce bu eğitimi benim de katıldığım Mustafa Kemal Anaokulu öğrencilerine, ilkokul öğrencilerine, ortaokul öğrencilerine ve lise öğrencilerine vermiştik. Yatılı ve pansiyonlu okullar ile özel eğitim alanlarına öncelik verdik.

Gün, “Sloganımız “HERKES İÇİN İLKYARDIM” Bu eğitimlerde emeği geçen İSGB birimimiz yöneticilerine, Hizmet içi birimi yönetici ve çalışanlarına, Bakanlığımızın ilgili birimlerine; Okul Müdürü Mustafa Karadaş’a, bu merkezin eğitmenleri Aliasker Özbey ve Hatice Sağır hocamıza ve bize her türlü destek veren İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Erkan Hirik ve ekibine ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Programın sonunda İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’e Okul Müdürü tarafından plaket ve kursiyerlere, öğretmen ve misafirlere “Erzincan Okuyor” projesi kapsamın da kitap hediye edildi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …