13 Ağustos Cumartesi , 2022

İnme Haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlar bilgilendirildi

İnme Haftası etkinlikleri kapsamında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç Hastalıkları Hemşirelik bölüm öğrencileri tarafından düzenlenen etkinlikte vatandaşlar bilgilendirildi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç Hastalıkları Hemşirelik bölüm öğrencileri tarafından inme haftası etkinlikleri kapsamında vatandaşlara boy, kilo ve tansiyon ölçümü yapılarak el broşürü ve bilgilendirme yapıldı.

Erzincan Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen etkinlik ile ilgili bilgi veren Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü araştırma görevlisi Nadire Yıldız Çıltaş konuşmasında, “Beyin damar hastalıkları dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini düşüren hastalıklardır. Dünyada ölüm nedenleri arasında ise 3. Sırada yer almaktadır. İnme ani olarak ortaya çıkan ve çok hızlı tedavi gerektiren hastalıktır. İnme belirtilerinin toplum tarafından tanınması, farkındalığın arttırılması koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli kısmını oluşturmaktadır.

Biz de bugün Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Sosyal Etkinlikler kapsamında Erzincan halkına İnme hastalığı hakkında bilgi vermek, farkındalık oluşturmak için 10 Mayıs İnme Farkındalık Günü etkinliğimizi oluşturduk. Herkese sağlıklı ve inmesiz günler” dilerim” dedi.

Etkinlik ile ilgili konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü 2. Sınıf öğrencisi Sedanur Sulu, “10 Mayıs Dünya İnme günü etkinliğimiz kapsamında bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak için buradayız. Öncelikle inme ile ilgili bilgi vermek istiyorum. İnme, beyindeki damarların tıkanması sonrasında meydana gelen bir hastalık. İnmenin en önemli risk faktörü ise yüksek tansiyon, diyabet, sigara ve alkol kullanımıdır. İnsanlarımızı bu konularda bilgilendirme ve farkındalık oluşturuyoruz. Burada el broşürleri dağıtarak bilgilendirmelerde bulunuyoruz, tansiyon ölçümü yapıyoruz, boy ve kilo ölçümleri yaparak indekslerini hesaplıyoruz.

Yapılan etkinliğe ilginin fazla olması dolayısıyla burada bulunan tüm insanlara sağlıklı günler diliyoruz” dedi.

Gün boyu devam edecek olan etkinlik ve farkındalık adına vatandaşlar Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi araştırma görevlisi ve öğrencilerine teşekkür etmeyi ihmal etmediler.

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …