15 Temmuz Pazartesi , 2024

İşçi ve Personel Taşımacılığı Denetlendi

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube ekiplerince 81 ilde eş zamanlı olarak 5 gün boyunca İşçi ve Personel Taşımacılığı Denetimi gerçekleştirildi.

Erzincan’da da gerçekleştirilen denetimlere ilişkin olarak Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada; “Son günlerde şehir içi ve şehirlerarası karayollarında özel veya kamuya ait işletme ve fabrikalara personel ile işçi taşıyan araçların karıştığı kazalarda artış olduğu görülmektedir. Bu kazalar incelendiğinde, bu tür taşımalarda kullanılan araçların ekseriyetle teknik yeterlilikleri sağlamadığı ve yetki/izin belgesiz olarak faaliyette bulundukları anlaşılmaktadır.

Trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazalarının en aza indirilmesi ve denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla, 31 Ağustos – 04 Eylül 2020 tarihleri arasında 5 gün süreyle ülke genelinde eş zamanlı olarak işçi ve personel servis taşımacılığı yapan araç ve sürücülerine yönelik özel denetim gerçekleştirildi.  Ülke genelinde 62 bin 100 araç ve sürücüsü denetlendi. 972 aracın fenni muayenesinin, 276 aracın ise sigortasının bulunmadığı, 70 araçta ise bozuk veya standart dışı ışık donanımı bulunduğu ve kullanıldığı tespit edildi. 483 aracın yetki belgesiz, 256 aracın ise ilgili belediyeden izinsiz olarak taşıma faaliyetinde bulunduğu tespit edildi. 698 araç trafikten men edildi. 37 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı. Toplam 6 bin 207 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimizin herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları amacıyla, trafik kurallarına uymaları hususu bir kez daha araç sürücülerine hatırlatılır ve bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesini kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …